| Bishop a întrebat:

Este adevarat ca poti face scoala de soferi de la 16 ani, dar nu poti conduce pana la 18? Sau se poate?

37 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Kittyalexandra te contrazic eu de la varsta de 19 ani si 2 luni sunt profesionist am categoriile B C B+E si C+E. Pentru autobuz adica, categoria D trebuie sa ai 21 de ani. Poti sa te apuci la varsta de 18 ani fara 3 luni de scoala de soferi. Eu asa am facut acum 2 ani. Chiar acum 2 ani m-am apucat de scoala. Faci condusul si pregatirea teoretica. Dar dupa ce implinesti varsta de 18 ani iti depui dosarul la "politie" acolo unde se dau examenele si astepti sa fii programata la examen. Bafta la examen si Drumuri bune.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti face scoala de soferi la 16 ani si poti conduce, dar numai autovehicule din categoriile A1 si B1. Pentru categoriile obisnuite (A, B) trebuie sa ai minim 18 ani, iar pentru profesionisti 21.

daniela
| daniela a răspuns:

Chiar daca ar fi adevarat degeaba o faci pentru ca in timp, daca nu conduci, iti pierzi reflexele asa ca toate la timpul lor. @ ani trec repejor si un pic de rabdare da dovada de maturitate.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cel mai indicat e sa faci scoala de soferi la 18 ani si sa conduci tot atunci.

assiris
| assiris a răspuns:

Si asa sunt o gramada de neaveniti pe sosele care fac adevarate catastrofe. In doi ani ai tot timpul sa uiti si ceea ce nu ai stiut asa ca... nu prea cred ca e o "chestie" sa faci scoala la 16 ani. Asta e ca si cum te-ai casatori la gradinita dar nu ai voie sa faci copii decat la 20 de ani. Care ar fi chichirezul in aceasta situatie?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru categoriile A si B te poti apuca de scoala de soferi inainte cu 3 luni (din cate stiu eu) sa faci 18 ani... iar examenul cu politia il sustine dupa ce ai implinit 18 ani

| Bishop explică:

Si care sunt autovehicule din categoriile A1 si B1?

Alte răspunsuri
| Oprea a răspuns:

Nu se poate conduce de la 16 ani? Ce rost ar mai avea? Ce...ca ajungem la pedale? Ce naibi...
Se spune ca oamenii incep sa gandeasca matur abia in timpul liceului, deci la 16 ani abia intri in liceu.
Se poate aplica la o scoala de soferi cu 3 luni inainte.
pentru A1-motociclete sau scutere pana in 125
pentru B1-autovehicule cu 3 sau 4 ori ce nu depasesc masa totala de 550kg(parca)... aici intra atv-uri, dacia lastun, fiat 500(modelul vechi) si acele mici autovehicule electrice.
Faza nasoala este ca din cate stiu eu, sunt 3 orase in care poti da de B1 : Sibiu, Timisoara si inca unul, nu mai retin acum.
Deci Bucurestiul a cam ramas pe uscat...

| frumusik007007 a răspuns:

Da, se poate face scoala de soferi de la 16 ani dar poti conduce masini care indeplinesc urmatoarele conditii: "autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h\"

| adi_7507 a răspuns:

La 16 ani faci pentru categoria A1 sau B1.
B1 insemnand orice "masina" care are sub 550kg.

| roxi_3527 a răspuns:

In Austria parca se poate, la noi copiii se pare ca sunt considerati mai iresponsabili si nu mergehappySa te apuci de scoala cu vreo luna inainte sa faci 18 ani da, dar pentru permis dai la 18 anihappy

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fratele meu este la liceu auto si dupa ce termina liceu o sa-si ia si carnetul adica il primeste nu stiu. Deci eu zic da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti face scoala la 16 ani si nu poti conduce matiz laughing numai mini one.Maisnuta aia mica si ciudata big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt secretara la o scoala de soferi din Galati, si da se poate conduce de la 16 ani! A1 este pentru moped, "motocicleta" cu capacitate pana in 49 cm cubi, si subcategoria b1, pentru cei cu varsta de 16 ani. Se obtine permis si se conduc masini mici, pana in 450 kg, cum ar : minicar, ligier, aixam, chatenete.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, Smart car, Atv, mai multe,
documenteaza-tehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A1 motocicleta, B1 masina sub 550 kg.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face la 16--->dar doar A1 adica semi-motociclete...si B1 adica masini sub 550kg.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa conduci de la 16 ani dar numai semi motoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca la noi in Romania se pot coduce masini la 18 ani, dar aia din USA coduc masina la 20-22 de ani naspa.

Alte răspunsuri