| AestheticPerf a întrebat:

Este adevarat ca un Audi A4 B8 din 2009/2010 de 1.8 benzina TFSI de 120CP consuma ulei? Dar cel de 160CP? Si el are aceeeasi problema?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Toate motoarele grupului VAG1.8 tfsi aveau problema asta. Skoda, Seat, Audi, VW
S-a remediat definitiv in 2012.
La foarte multe problema s-a rezolvat in garantie prin inlocuirea pistoanelor si a segmentilor.
Motorul de 120 este identic cu cel de 160.Softul este diferit.
Orice tuner il duce la 200cp la fel ca pe cel de 160.
Trebuie doar sa te asiguri ca nu papa ulei.
Daca papa nu se joaca.
Ajunge si la 1litru la 1000km.
Uita-te si pe vwforum.ro.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Motoarele de audi in general A5ul pana in anul 2012 aveau probleme cu consumul iar de la 2013 in sus sa remediat problema. Al tau nu e A5 nu ai dc sa ai probleme.

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

El este un copil anxios si pune intrebari in stanga si in dreapta despre masini si ce masina sa ia. Parerea mea este ca face mult tam-tam pentru nimic.
Regula valabila si la masini second hand este cea din viata de toate zilele cumperi masina veche/uzata/ mai ieftina decat altele are bube, cumperi mai scumpa mai noua ca an mai intretinuta ai mai putine griji.
El se tot intreaba de 200 de intrebari incoace ce masina e buna si ce nu...de parca pe net o sa gasesca masina si nu la fata locului.
Si daca noi ii spunem ca aia e buna sau alta e buna si el da peste un cazan maslit, care e masina buna si care este rea?