| 4ndr33y a întrebat:

Este interzisa oprirea autoturismului in statia de autobuz pentru debarcarea sau imbarcarea pasagerilor?

Acum 11 ani, un instructor foarte batran si cu experienta imi spunea ca este permisa oprirea.

OUG 63:
(2) Nu se consideră oprire:

a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin această manevră nu a fost perturbată circulaţia pe drumul public respectiv;

13 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Nu este interzisa si in cazul in care ma insel atunci ar trebui schimbata pentru ca e lege ridicola.

| danbnz a răspuns:

E interzis.
http://permisul-auto.blogspot.com/2007/12/oprirea-interzisa.html
OUG 63? Aia nu se refera la circulatie!

| Feyenooord666666 a răspuns:

E interzis.

| 4ndr33y explică (pentru danbnz):

OUG 63 din codul rutier nu civil sau constitutional :))
https://www.scoalarutiera.ro/......-interzisa

| 4ndr33y explică (pentru Feyenooord666666):

Citeste aici si explica-mi de ce.
https://www.scoalarutiera.ro/......-interzisa

| danbnz a răspuns (pentru 4ndr33y):

Si ce zice la art. 142, pct. g?

| 4ndr33y explică (pentru danbnz):

Ordonanta de urgenta 63 subliniaza destul de clar o exceptie de la lege, adica peste "Si ce zice la art. 142, pct. g?"

Sa-ti dau un exemplu
1.Este obligatorie purtarea centurii de siguranta.
2.Fac exceptie femeile insarcinate sau persoanele carora medicul a eliberat o adeverinta in acest sens.

| 4ndr33y explică (pentru danbnz):

Uita-te pe pagina pe care mi-ai postat-o ce spune al 2-lea comentariu de la ANONIM, paragraful 2.

| Bizon95 a răspuns:

Ce, citezi tu acolo e o chestie care se aplica oriunde, chiar daca nu as face-o pe o linie de cale ferata

moment in care, daca o iei asa, si opresti 10secunde in statie sa coboare cineva din masina, nu o sa iti sara nimeni in cap

... asta e in teorie, IN PRACTICA, MILITIENII AU NORMA LA AMENZI pe zi, in fiecare zi, asa ca, s-ar putea sa te amendeze oricum, doar d'aia

EU NU AS RISCA!

| danbnz a răspuns (pentru 4ndr33y):

Fiind o exceptie de la lege ramane la aprecierea politaiului daca te incadrezi sau nu la articolul respectiv.
Exact ce a spus Bizon95... cand ies "militienii" sa-si faca planul de amenzi, aplica legea cum le convine.
Risca-te daca vrei sa pierzi bani aiurea.

regis
| regis a răspuns:

Ti-ai raspuns singur, nu este interzisa, pentru ca nu este considerata oprire voluntara cat timp nu este perturbata circulatia pe drumul public respectiv.

| 4ndr33y explică (pentru regis):

Nu mi-am raspuns, uite ce spun ceilalti.

regis
| regis a răspuns (pentru 4ndr33y):

Ți-ai răspuns. Contează ce spune legea, nu ce spun ceilalți. Iar tu ai citat fix din lege. Sau ma rog, ordonanță, ce o fi ea.