| anonim_4396 a întrebat:

Este mare diferenta in eficienta unui motor ce merge cu benzina scumpa fata de unul cu benzina ieftina? In ce consta?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La benzina ieftina (75) se pune un pic de aditiv si imediat se face de "90", "98", "Extra" etc.
Trebuie doar amestecat.

E ca si cu tigarile: la tutunul obisnuit se amesteca arome diferite si se vand ca produse diferite... big grin

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu teoretic cum e, dar cand puneam benzina 98 premium, consuma mai putin, cam cat diferenta de pret. Ieseam tot pe acolo la bani, ca atunci cand alimentam cu standard 95.

| relian a răspuns:

Esate mai eficient doara daca fabricantu spune sa pui benzina scumpa si tu pui ieftina.In cazul in care fabricantu scrie ca masina aia merge cu benzina ieftina atunci pui de aia, daca pui benzina scumpa nu cred ca face vreo diferenta, poate la buzunarul tau, ori depinde dupa caz se poate strica motoru, zic si eu.Am vazut motoare, bine nu la masina, zic asa la alte scule care au motoare pe benzina, scria only benzina din aia cea mai slaba. Odata am p[us benzina din asta scumpa si s-a oprit motoru laughing nici nu era scula mea, zic sa vezi acu scandal laughing am pornit iar si a mers asa, dupa am pus benzina ieftina si zic ia-ti scula nu mai imi trebuie laughing Deci cred eu ca cel mai indicat este sa citesti in cartea masinii ce spune fabricantu si sa respecti ce spune.