| DanielGeorgeGD94 a întrebat:

Ce diferenta este intre benzina sau motorina mai scumpa adica gen MAXX Motion si cea mai ieftina gen Euro 95

2 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Amandoua sunt benzine. Amandoua ard cu scanteie. Aia mai scumpa are aditivi, aia ieftina nu. Daca nu ai Lamborghini, Ferrari sau alte raritati de-astea merge si cu benzina standard 95. Nu merita diferenta de pret.

| Postolache_Adrian_1987 a răspuns:

Anumite motoare sunt facute sa functioneze optim cu benzina/motorina cu cifra octanica mai mare (gen MAXX Motion). In cele mai multe cazuri este specificat undeva in zona busonului de la gura de alimentare a rezervorului ce tip de combustibil este recomandat.
Cat despre diferenta, aia MAXX Motion are mai multi aditivi si poate arde mai repede, dar si sa ofere un pic mai multa putere, pe cand cea de 95 invers.
Mentionez ca diferentele de putere pot sau nu pot fi observate pentru ca depinde foarte mult de motor.