| anonim_4396 a întrebat:

Este voie ca un autovehicul sa opreasca pe trecerea de pietoni?

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu.dar la noi se poarta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa lege, n-ai voie multe lucruri.
Daca e vorba de practica, n-ai multe masini in spate, si trebuie sa coboare o persoana, poti opri 10 secunde inaintea unei treceri de pietoni, cat timp sare ala din masina.
Daca o ai pe mamaie in dreapta, careia ii trebuie 1 minut doar ca sa-si scoata centura, si inca 3 ca sa-si ia poseta in brate si sa se planga ca o dor picioarele si tu ai masina de aia cu scaune nu-stiu-cum, mai bine cauti un loc unde oprirea e permisa, si nu incurci cu nimic circulatia.

| untu a răspuns:

Nu inteleg! Daca e vorba de stationare a autovehiculelor pe zebra sau langa indicatorul de trecere pietoni, in mai putin de 25 metri de locul trecerii pietoni(inainte de indicatorul de trecere pietoni sau dupa) este strict interzisa! Dar daca e vorba de trecerea autovehiculelor pe langa indicatorul de trecere pietoni, poti sa opresti autovehicul acordandu-l prioritatea pietonilor de a trece pe zebra!

| umbra09 a răspuns:

Nu

| maria14142 a răspuns:

Nu are voie.Citez:"Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:în locul unde este instalat indicatorul "Trecere pentru pietoni" sau pe marcajele de traversare pentru pietoni ori la mai putin de 25 m înainte si dupa acestea."!

| AndyPeScurt a răspuns:

Normal nu dar in Europa e ceva normal.

| Bogdan_Mario_1985 a răspuns:

Nu normal

| AndreiNicolae a răspuns:

Nu,dar daca opreste ca sa coboare cineva din masina da.