| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceti de soferii care vin in viteza si te clacsoneaza, desi traversezi pe verde si pe trecerea de pietoni? Avind in vedere faptul ca prin lege soferii sint obligati, ca la apropierea de o trecere marcata de pietoni, sa incetineasca si sint obligati sa opreasca daca pietonul se afla cu picioarele pe carosabil.

Răspuns Câştigător
| dalea a răspuns:

Eu cred ca o mare parte din vina pentru felul cum se circula in Romania o are politia.De foarte multe ori este prea indulgenta cu cei care incalca legile circulatiei rutiere, mai ales daca au masini scumpe.

25 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Soferii si in general cei ce au masini fitoase se cred Dumnezeii soselelor.

eileen
| eileen a răspuns:

Nu ii sufar nici eu... mi-e si frica sa mai traversez, chiar si pe verde.

| Krina a răspuns:

Teribilisti si figuranti.
Dar nu mi-e rusine nici cu pietonii happy

assiris
| assiris a răspuns:

Despre ei - sunt niste idioti. Dar ce parere ai despre pietonii care traverseaza fara sa se asigure, cu spatele la sensul de unde pot veni vehicule si isi imagineaza ca se afla pe zidul chinezesc unde nu le poate face rau masinile, si mai trec si flegmatic de parca ar spune: stai ba prostule daca ai masina ca trec eu asa cum imi place...

| Dara a răspuns:

Ce sa zic? Sunt groaznici! Uneori astept minute in sir sa treaca zeci de masini, sa pot traversa cu fetita. Nu ma pot teleporta de pe un trotuar pe celalalt si unii soferi sunt chiar fara simt, te vad ca esti deja la sfertul trecerii de pietoni dar nu incetinesc deloc. E si mai rau atunci cand un sofer iti acorda prioritate si vine altul din spate cu viteza si nici prin cap nu-i trece sa opreasca.
Sunt teribil de revoltata pentru ca avand un copil mic, nu traversez asa... pe unde apuc, dar degeaba. Ma asigur de trei ori si uneori tot mai rasare cate un vitezoman.

| anonim a răspuns:

In primul rand, tin sa-ti spun ca daca tu nu te asiguri, nimeni nu iti garanteaza viata.nici chiar cea mai stricta lege.gandeste-te ca poate vine un nebun si nu ii mai tin franele, ce faci? mori numai pentru placerea de a trece pe zebra si a astepta sa-ti dea prioritate celalalt? nu ca as tine partea soferilor, insa inainte de tot si de toate, trebuie sa ne protejam noi viata.eu zic ca inainte sa traversezi, astepti sa treaca nebunul, dupa care te angajezi in traversare, chiar si pe trecere.

| cristi a răspuns:

Sunt soferi inconstienti care nu isi dau seama in ce pericol ii pun pe pietoni, multi soferi din acestia sunt tineri teribilisti cu lamaia in parbriz care apasa acceleratia fara teama si fara sa se asigure.

| gabrielutzu a răspuns:

Pentru astfel de soferi special ar trebui sa se inventeze biciul in culorile semaforului.

| DiMoDi a răspuns:

Ce zic eu, nu se poate scrie, că vreau să mai intru pe site-ul asta big grin

| Wtf9000 a răspuns:

Trebuie sa fii foarte atent. In oras, mai ales in zonele aglomerate, e mai rau ca-n jungla...

| andi a răspuns:

Waw, interesanta intrebare! am observat si eu de multe ori lucrul asta. iti spun eu de ce. cei de la volan " unii" au doua pereki de ...stii tu, eu am doar o pereke. se cred invincibili, nu grabiti, nu, nu.conteaza ceva in jurul lor?

| ShaKuri a răspuns:

Rai oameni..rai dom'le

| ka2 a răspuns:

Pai acum depinde si de situatie: cum ai spus-o tu... sunt niste nesimtiti/fara 7 ani de acasa! dar sa spunem si de pietonii care, pe trecere, abia se misca pentru ca au prioritatewinking nu-i asa? aia tb injurati/claxonati!

| onelove a răspuns:

In primul rand la trecere fara semafor legea spune clar ca tu ca pieton trebuie sa te asiguri si nu sa sari direct pe trecere si sa te astepti sa opreasca toti ca treci tu.

Iar in ceea ce priveste soferii din pacate in zilele noastre oricine isi ia permisul si de aia sunt enrom de multi soferi prosti, sau prea smecheri si plini de bani sa ii intereseze legea.

Si sofatul asta e o arta, nu o poate face oricine, trebuie sa ai atentie distributiva, sa stii sa vezi tot ce se intampla pe drum in fata si spatele tau, dar si in stanga si dreapta, nu sti de unde apare ceva/cineva, si sa stii sa anticipezi pericolul. Fara astea mai repede sau mai tarziu sigur faci un accident.

| bunica a răspuns:

Daca toti analfabetii au carnet! vb.romaneste si te injura pe tiganeste daca le stai in cale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te astepti orice de la rasa umana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, va zic una tare, sa nu rideti. Mama acum 2 ani, da sa traverseze. Se uita-n stinga, nimic. Se uita-n dreapta, nimic, doar o masina parcata linga trecerea de pietoni. Pune piciorul jos si se mai uita o data-n stinga, dar to late. Masina parcata in dreapta trecerii de pietoni da cu spatele si poc. S-a ridicat saraca, da avea mina rupta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai am. I-am luat un feliator sa poata sa taie piinea cu o mina, fara sa se chinuie. Stupoare... Acasa descopar butonu' de siguranta, cu o mina apesi siguranta, cu alta tii intrerupatorul si din nou cu prima mina tai piinea rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci conssider ca i-am raspuns si lui Emilmanta si faza asta e reala, de aia v-am rugat sa nu rideti. Faza cu feliatoru, e tot reala, la aia nu te mai poti abtine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BRO-la prima am vrut sa ma abtin, la a doua nu am mai putut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt niste idioti dar sa stii ca sunt si pietoni care parca se plimba pe trecerea de pietoni sau alearga cu spatele la masini, sau iti sar pur si simplu in fata.....si nu numai pe trecere. Eu ma asigur foarte bine, si consider ca este si responsabilitatea mea sa o fac, pentru ca multe treceri sunt fara vizibilitate si chiar daca ai verde nu poti sari de pe trotuar direct pe trecere...sincer acum. Sau biciclisti pe trecere pe bicicleta, din cate stiu eu nu au voie, trebuie sa mearga pe langa ea.
Deci aici e vorba de bun simt si responsabilitate, atat din partea soferilor cat si din partea pietonilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mai am una, chiar daca am vazut ca cineva mi-a tras niste stupid, chiar nu pricep de ce, poate era pentru soferul care i-a rupt mina maica-mi.
Deci, mergeam cu bicicleta, strada goala cit cuprinde. Undeva departe vad pe cineva traversind privind in partea opusa (adica gindea ca daca nu se asigura, e ok). In timp ce ma apropiam, ma gindeam daca sa o iau prin fata sau prin spate. In cele din urma zic sa o iau prin spate, ca daca tot nu se uita, asa ar trebui. Dar stupoare, cind ajung la 1-2 metri, intoarce capu, ma vede, tresare si face drace... un pas inapoi. N-am mai avut ce face, am incercat da' n-am mai reusit sa fac nimic. Treaba e ca in timp ce se ridica, vad ca ridica niste chei de masina... ERA SOFER rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yo in intersectie pe bicicleta, amandoua mainile pe ghidon, intr-una aveam un blestemat de portofel(de ce nu il aveam in buzunar?!). vad masina si dau sa pun frana, n-am putut ca nu aveam loc de portofel! mi-am julit picioarele, 1 dinte spart si dureri de oase si muschi pentru o saptamana. drept e ca vina a fost a mea, el a fost dragut... a vrut sa imi plateasca vizita la stomatolog dar eu toanta nu am acceptat, ma stiam vinovata.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DiMoDi-aoleu! chiar atat de grav?! doamne fereste!

| nicoS a răspuns:

Din experienta mea de sofer de 11 ani, pot spune ca IN ROMANIA, bantuie o maaaare impresie STUPIDA, a pietonilor: cei care nu au habar ce inseamna a conduce o masina, au auzit si ei de la altii, (fara sa citeasca codul rutier) cum ca PIETONUL NOSTRU, E STAPANUL NOSTRU! Si ca PIETONUL are toaaaaaate drepturile din lume, in timp ce soferul are numai... obligatii! ...COMPLET FALS! Dar, bazandu-se pe aceasta impresie nedocumentata, ca sa nu zic altfel, efectiv SARE de pe trotuar FIX IN STRADA, acestia fiind exact specia care nici macar nu se asigura, daca trece ceva pe strada si trece ca prin tunel, eventual ascultand muzica cu castile in urechi la volum maxim(specie foarte periculoasa, dar habar-nare ca pericolul tocmai pe el nu-l va ierta!), sau citind ziarul, ori mancand inghetata, ba chiar...nefacand nimic. Efectiv sare in strada - chiar ostentativ uneori - pentru ca el se crede dumnezeul strazii! Habar n-are ca masina e un fier, ca nu opreste la fractiune de secunda nici chiar daca este el dumnezeul strazii, ca fierul se poate...defecta, iar frana sa nu tina! Ei, ce ziceti, ati intalnit aceasta specie de pieton?
Alta specie e acel pieton care nu are nici o regula! Pentru el, ca si pentru confratele lui saltaret, sare si pe trecerea de pietoni, dar mai si asteapta autobuzul in statie, NU PE TROTUAR SAU PE SCUAR, CI DIRECT PE CAROSABIL! Extrem de periculoasa si aceasta specie, care mai are si prostul obicei sa traverseze strada INSTANTANEU cum a coborat din autobuz, fix prin fata autobuzului, fara sa astepte ca autobuzul sa plece din statie! Iar soferul care trece pe banda a doua, il face zob... Si-si mai si repara masina SINGUR, PE PROPRIII BANI, pentru ca... PIETONUL NOSTRU E STAPANUL NOSTRU! In timp ce, cele dopua specii nu sunt NICI O DATA amendate in viata de politie, pentru traversare fara a se asigura, pentru traversare prin locuri nepermise... Ce ziceti de aceste doua specii?
Retineti urmatorul aspect:
din postura de pieton, nu ai cum sa vezi ca semafoarele sunt de foarte multe ori nesincronizate si, de aceea, cand masina trece val-vartej, iar pietonul nostru se afla pe „verdele lui", acea masina a trecut si ea pe „verdele ei"! Dar, pana sa ajunga la trecerea pietonului, acesta din urma obtine si el verde. CINE E VINOVAT IN ACESTE CAZURI?
Deci, daca domnul Pieton nu vrea sa invete sa si el trebuie sa respecte macar regulile BUNULUI-SIMT si niste norme de CIVILIZATIE si sa nu mai sara pe trecerea de pietoni fara sa se asigure stanga-dreapta, si sa nu mai astepte autobuzul PE CAROSABIL, chiar ocupand o banda intreaga, va trage tot felul de ponoase vesnic. Chiar sunteti sigur ca nu ati comis nici o ilegalitate, iar soferul acela v-a claxonat aiurea, de nebun?