| tectonik a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care asteapta la trecerea pentru pietoni, cu caruciorul(bebe) aruncat pe carosabil pentru a determina sa opreasca careva?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu caruciorul are menirea de a opri masinile, ci trecerea de pietoni in sine. Nu am o parere despre aceste persoane, am insa una despre cele care au nevoie de un mijloc de determinare pentru a opri si a acorda prioritate pietonilor, insa din pacate limitele decentei ma opresc sa o si exprim.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca oprirea la trecerea de pietoni este o OBLIGATIE a conducatorilor auto. Asta e si motivul pentru care trecerile de pietoni sunt presemnalizate: pentru ca cel de la volan sa reduca viteza si sa acorde prioritate pietonilor.
Asta, evident, intr-o lume perfecta.

| CosteaVlad a răspuns:

Bine, aici e un pic de inconştienţă şi de nepăsare, arunci cărucioru-n faţă, doar dacă ie şi vine tare vreun tir, îl şterge doar pe bebe şi-l face una cu asfaltu, nu şi pe tine. laughing
Ca şi conducător de autovehicul, la apropierea de trecerile de pietoni, ca şi conduită preventivă este indicat să iei piciorul de pe acceleraţie, şi să-l ţii deasupra frânei, aşa se face. Dac-ai luat un pieton pe capotă pe trecere, asta e = puşcărie, fără discuţii. Nu există "mi-a sărit în faţă şi n-am apucat să-l văd" sau alte scuze. Pietonul aşadar are drept deplin, sau în termeni ai legislaţiei rutiere, are prioritate, să treacă strada pe la trecere.

| Jadis a răspuns:

Pai oamenii, pietonii stiu prea bine ca soferii nu vor opri. E de cand lumea! Acuma si pe ei ii enerveaza si no, arunca, caruciorul in drum, pentru ai determina pe soferi sa opreasca. Dar. Mi se pare totus o prostie... daca cineva vine in viteza si ii zboara caruciorul la aia, tot pe sofer o sa dea vina

| adua a răspuns:

Nu poti avea decat o parere proasta despre astfel de oameni. Inconstienti!