| GranpaMike a întrebat:

Într-o intersecție semaforizată cu 3 benzi la semnalul verde al semaforului ai voie sa schimbi benzile pe circulație trecând peste trecerea de pietoni?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este interzis aceasta.
La apropierea de intersectie te incadrezi pe banda de care ai nevoie, in functie de ce vrtei sa faci, respectiv sa mergi inainte, sa virezi la dreapta sau sa virezi la stanga.

| darrio2007 a răspuns:

Nu.Te inscrii dinainte pe banda de mers de care ai nevoie. Tu faci scoala de soferi pe TPU?

| Skarr a răspuns:

Nu ai voie sa intri de pe banda 1 pe banda 3 de exemplu doar fiindca te ai incadrat gresit.
In cazul asta mergi inainte si intorci sau gasesti alt drum.
Trebuie sa te incadrezi cu minim 50-100m inainte de intersectie pe banda corecta.
Si nu mai intreba pe TPU. Cauta pe scoalarutiera.ro si si acolo toate informatiile cu videoclip uri explicate si chestionare