| Achim_Ady_1985 a întrebat:

Eu sunt plecat in Italia de 8 ani, inainte de a pleca in Italia am vandut masina si nu am scos-o de pe numele meu.Cum trebuie sa procedez?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca mai ai copii CIV, talon, contract de vanzare-cumparare, buletinul cumparatorului, mergi la o firma de intermedieri sa te ajute cu radierea de la impozit si ii trimiti documentele proprietarului sa o transcrie pe numele lui. Daca nu le mai ai, ar fi bine sa te intelegi cu cumparatorul. De forta majora, cauti masina si iei placutele jos, ca sunt ale tale, fortandu-l astfel sa colaboreze.
De la politie nu e necesar sa o radiezi, neexistand sanctiuni pentru aceasta si transcrierea fiind in sarcina cumparatorului.
La RAR nu ai absolut nici o treaba.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1)Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4)."

| Veninul a răspuns:

Te duci la rar unde este inscrisa cu contractu de vanzare si o stergi (ce atatea articole)