| MariusF23 a întrebat:

Exista vreo posibilitate de a primi vreo amenda acasa daca era un mcv in miscare iar eu abia intrasem in localitate? Aveam aprox 70km/h dupa care am franat pana la 57 km/h

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din experienta, iti spun ca nu te lasau neoprit, chiar si pentru viteza asta. Ei te iau de la distanta mare, daca te inregistrau aprindeau deja girofarurile si te opreau inainte sa treci de ei.
Eu m-am intalnit cu ei de doua ori in aceeasi zona, intr-un varf de panta in afara localitatii. Odata aveam 120, detectorul pornit (a piuit), dar n-aveau cum sa ma inregistreze, au trecut 2 secunde de cand i-am vazut, pana am trecut unul pe langa altul.

| MariusF23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil ca nu m-au oprit pentru ca pana la intrarea in localitate era limita de 70, oricum sper sa nu primesc vreo bucurie in cutia postala.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se ducea omu sa cumpere cafea, daca avea ceva cu tine te oprea

| Tina88 a răspuns:

-depasirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime admise: 2 sau 3 puncte-amenda, la care se adauga doua puncte de penalizare;
Daca aveai 59km/h cand ai intrat in localitate nu are cum sa te amendeze, trebuie sa ai 60 km/h. De obicei daca e masina cu radar te opreste pe loc, amenzile iti vin acasa in cazul radarelor fixe.

| MariusF23 explică (pentru Tina88):

D-aia iubesc E85, panou cu limita 70 si in 20m limita 50.

| Tina88 a răspuns (pentru MariusF23):

Pai nu stiai ca in Romania daca respecti toate panourile ajungi cam in 3 zile la orice destinatie care depaseste 200 km? laughing))

| MariusF23 explică (pentru Tina88):

Da' nici cand vine bucuria in posta nu e bine...

| Tina88 a răspuns (pentru MariusF23):

Corect - flashurile la putere sau statia pentru cei care circula mult. Luptam si noi cu ce putem.

| Flav1a a răspuns:

S-ar putea sa primesti, dar amenda iti vine acasa de obicei dupa vreo 6 luni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Flav1a):

Amuzant! 6 luni sa o crezi tu.

| darrio2007 a răspuns (pentru Flav1a):

Daca te-a prins, da.Primesti acasa in cel mult 2 saptamani.Dar, de obicei, in localitatea urmatoare, te opreste altul si iti face proces verbal.

| Flav1a a răspuns (pentru darrio2007):

Lucrez la primarie, vin acum oameni cu amenzi date in ianuarie

| darrio2007 a răspuns (pentru Flav1a):

Probabil ca stii mai bine.Amenzile au fost date in ianuarie dar termenul de plata al amenzii care este?

| Adrian_Scurtu_1988 a răspuns:

Nu o sa primesti, nu se foloseste radarul la 200 de metri de la intrarea sau iesirea din localitati. happy