| Eugeniusu a întrebat:

Fac chestionare online si nu ma descurc la intrebarile care cuprind strazile.
Cum sa fac diferenta dintre drum aflat in localitate, drum national, drum expres, autostrada, drum european, drum public, drum national european, alte drumuri?
Vreau sa imi dati raspuns cu cuvintele voastre, sa nu fie in termeni dificili. Doar asa pot intelege mai bine la ce se refera. Probabil am vazut toate aceste drumuri, dar nu stiu eu cum sa le diferentiez. Dau funda si vot, multumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

1. Nu, autostrada are o banda de urgenta in plus fata de drumul natonal, dupa cum am mai spus.
2. Da.
3. Nu.
4. Drumurile comunale, forestiere, etc.
5. Autostrada are banda de urgenta.
6. 130km/h pe autostrada, 100 pe national europeana/express si 90 pe celelalte categorii de drumuri, adica cele nationale si cele judetene.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Drumurile sunt semnalizate prin bornele kilometrice de culori diferite in primul rand

http://www.girod-semnalizare.ro/images/BORNE_01.png

| Eugeniusu explică (pentru suntserios):

Multumesc frumos

| Frank51 a răspuns:

Sunt semnalizate. De exemplu la un drum national, DN1, drum judetean DJ316. La drumurile nationale europene/express, si autostrazi sunt cel putin 2 bezni pe sens, si sunt usor de observat. La autostrada ai in plus banda de urgenta de exemplu. Toate categoriile de drum au o chestie specifica.

| Eugeniusu explică (pentru Frank51):

Iti mai pun niste intrebari sa ma lamuresc.
1.DN1 este drum national, dar este si autostrada pentru ca are 2 benzi pe sens?
2. Drumul judetean are doar o banda pe sens?
3. Strazile din oras care au tot o singura banda pe sens se numesc drumuri judetene sau cum?
4. Care sunt "celelalte drumuri"(am vazut in legislatie)?
5. Cum deosebesc drumurile nationale europene/express de autostrazi daca toate au cel putin 2 benzi?
6. Poti sa imi spui si vitezele maxime admise pentru aceste drumuri?

| Frank51 a răspuns (pentru Eugeniusu):

1. Nu, autostrada are o banda de urgenta in plus fata de drumul natonal, dupa cum am mai spus.
2. Da.
3. Nu.
4. Drumurile comunale, forestiere, etc.
5. Autostrada are banda de urgenta.
6. 130km/h pe autostrada, 100 pe national europeana/express si 90 pe celelalte categorii de drumuri, adica cele nationale si cele judetene.

| Superdumnezeuomniscient a răspuns:

Uita.te la cum se numeste drumul, gen dn1 = drumul national 1, poti sa cauti toate abrevierile de la toate tipurile de drumuri