| Magyari_Mihaly_1947 a întrebat:

Se considera drum public străzile din cadrul unei comune sau localitate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca sunt drumuri publice, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

regis
| regis a răspuns:

Da.

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca da. Doar aleea din curtea casei tale nu este drum public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca sunt drumuri publice