| Alloneforever a întrebat:

Nu înteleg ceva... care este semnul pentru drum national și drum national european ca nu inteleg?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru drum national este DN urmat de un numar iar pentru drum national european este E urmat de un numar.

| Alloneforever explică (pentru Ioandelasal):

Și unde se merge cu 90?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alloneforever):

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 49.(4) Limitele maxime de viteză în afara localităţilor sunt:
a) pe autostrăzi - 130 km/h;
b) pe drumurile expres sau pe cele naţionale europene (E) - 100 km/h;
c) pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h."
Rezulta ca viteza maxima admisa in afara localitatilor este de 90 km/h pe aproape toate drumurile, cu exceptia autostrazilor, drumurilor expres si drumurilor nationale europene, la acestea vitezele maxime admise sunt mai mari.

| Lucian4 a răspuns:

Ai vazut pozele online /carte celor 2 indicatoare de orientare ca sa intelegi diferenta?

| Alloneforever explică:

Pai pe unele site-uri scrie ca viteza maxima este de 100 pe amandoua categoriile, iar pe alte site-uri scrie ca 90 pe national.