| MrYon a întrebat:

Fete si baieti dati-mi o solutie: pe masina am niste pete marutele de Vopsea de dat peretii prin camere. Pute-ti să-mi spune-ți cu ce se curață?

Răspuns Câştigător
| moshulica a răspuns:

Nu exista dizolvant pentru vopseaua lavabila uscata pentru ca este pe baza de apa.
Poti incerca sa inmoi foarte bine zona respectiva, de ex. cu o carpa foarte uda timp de cel putin 1-2 ore. Daca masina este in soare, mai torni apa pe carpa, sa fie mereu imbibata si in contact cu zona. In final, freaca usor cu o carpa de bumbac. Metoda nu e garantata dar alta e putin probabil sa existe.

| MrYon explică (pentru moshulica):

Petele se curata cu unghia daca rod mai mult

6 răspunsuri:
| pufulescu a răspuns:

Jetul de apa sub presiune nu scoate acea vopsea? Ai incercat la o spalatorie cu un Karcher bun?

| MrYon explică (pentru pufulescu):

Da am incercat si nu s-a luat

| blAster85 a răspuns:

Dai usor cu benzina pe zona unde ai petele sa nu insisti mult si sa nu apesi tare.

| Beutz a răspuns:

Vopseaua nu se curata cu nimic.Incearca sa cumperi o vopsea de culoarea masinii. Apoi dai pe acele "maruntele" de vopsea si poate trece.

| Gabr13ll a răspuns:

Incearca cu Diluant (parerea mea).