| numesiprenume0 a întrebat:

Fiind vorba de un motor auto diesel/benzina, ce senzori are acesta? De exemplu, n75 limitare presiune de incarcare, g28 turatie motor... Cui apartin acesti senzori/localizare? As dori o lista cu toti senzorii si denumirea lor. Ofer funda.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tot e atât de stringentă problema, vezi ce e p-aici:

https://dailydriven.ro/senzorii-comuni-ai-autoturismelor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

N75 este electrovalva, nu senzor. Ce ai pus tu sunt notari de la VAG.
Senzorii unei masini sunt cam astia:
MAP - senzor presiune admisie
MAF - debitmetru de aer
IAT - senzor temperatura admisie
Senzor pozitie ax came
Senzor vibrochen/volanta (RPM)
Senzori temperatura antigel (afiseaza in bord temperatura de lucru si o eventuala supraincalzire)
Senzor temperatura chiulasa (citeste temperatura in zona camerelor de ardere si previne din timp supraincalzirea)
Senzori oxigen (acele sonde de pe evacuare, de care depinde maxim amestecul de combustibil)
Senzori temperatura gaze (tot din controlul emisiilor/eficientei, cu rol in formarea amestecului si functionarea EGR-ului)
Senzori presiune evacuare (in special la masinile cu filtru de particule)
Senzori pozitie componente (EGR-ul si clapeta de aer au senzori incorporati, pentru a urmari pozitia acestora in functionare)
Senzor presiune ulei (afiseaza in bord in cazul in care nu se face ungerea corect)
Senzor temperatura combustibil (activeaza preincalzirea si modifica parametrii de injectie)
Senzor temperatura exterioara (afiseaza in bord temperatura si pregateste amestecul la prima pornire, in functie de vremea de afara)
Senzor viteza (WSS in cutie sau legat la senzor ABS roata fata stanga)
Senzori ABS (la fiecare roata cate un senzor de rotatie + un pinion)
Senzor acceleratie gravitationala (la masinile cu ESP)
Senzor presiune atmosferica (influenteaza harta de alimentare)
Senzor pozitie volan (lucreaza cu ESP si servodirectia electrica)
Senzori coliziune (sunt mai multi sau unul singur, depinde de sistemul de airbag-uri a masinii)
Senzori presiune combustibil (unul la pompa de alimentare, altul la rampa de injectie)
Senzori inclinatie brate spate (adapteaza farurile in mers, ca sa nu bata prea sus ori prea jos)
Senzori ploaie/lumina (pornesc stergatoarele sau farurile, la masinile cu aceasta optiune).

Astia sunt majoritatea, unele masini au si mai multi (radare, senzori de parcare, etc)