| P3d1a a întrebat:

Ford Focus 1.6 TDCI, fum albastru la peste 2000 turatii.

Am un Ford Focus pe motorina. Nu am mai pornito de 2 luni, acum am incercat sa o pornesc dar scoate fum albastru si un miros neplacut la peste 2000 de turatii pe minut. Are motor 1.6.
Mentionez ca nu am iesit cu ea inca, am scos-o din viteze si am turato vreo 3 minute, mereu cand treceam de 2000 de turatii scotea fum albastru.

Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| sokey a răspuns:

Indică un consum mare de ulei. Prima verificare, şi cea mai simplă, este a nivelului de ulei din baia motorului, cu ajutorul jojei de ulei. A doua verificare, la motoarele pe benzină, se face verificând bujiile, care pot fi ancrasate cu un strat de ulei ars.

Dacă la verificarea nivelului de ulei cu joja găsim un nivel scăzut, acesta se poate datora segmenţilor uzaţi care nu mai etanşează corespunzător şi uleiul ajunge în camera de ardere. Când consumul de ulei la un parcurs de 1.000 km depăşeşte un litru, motorul prezintă uzură ridicată şi trebuie dus la segmentat sau reparat.

În acest caz, folosirea unor aditivi pentru mărirea compresiei, îmbunătăţirea ungerii şi reducerea consumului de ulei prin ardere constituie numai un paleativ de moment, deoarece înlătură parţial efectul, dar nu şi cauza.