| invizita a întrebat:

am un motor loncin cg125 si azi dimineata dupa ce l-am pornit la vreo 2-3 minute a inceput sa scoata fum albastru mai mult ca de obicei, mentionez ca si inainte scotea dar in cantitate foarte mica cand il turam scotea ceva mi multicel, dar de dimineata scoate mai mult. cine imi poate spune ce are si ce este recomandat sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Poate i-ai schimbat tipul de ulei.

| invizita explică (pentru viotedy):

Se poate ca tot din cauza asta dupa o plimbare mai grea cu el sa nu il mai pot accelera si sa porneasca foarte greu? ce este de facut in cazu asta si ce tip de ulei imi recomanzi?

| viotedy a răspuns (pentru invizita):

Eu folosesc Motul, daca zici ca mananca mult segmenteaza-l.dar compresie are?

13 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Problema este ca "mananca" ulei, iar in cazul asta e posibil sa trebuiasca segmentat motorul.

| invizita explică:

Problema sa agravat, acum il pornesc sta la relatiu iar cand il accelerez se opreste, mantionez ca i-am schimbat cititoru de magnetou si nu am pus unu identic deoarece nu am gasit.

| viotedy a răspuns (pentru invizita):

Probabil se inneaca.

| invizita explică (pentru viotedy):

Daca se ineaca nu ar trebui sa fie bujia uda? mentionez ca la mine bujia ramane uscata

| viotedy a răspuns (pentru invizita):

Da,se uda.si daca-l lasi sa se incalzeasca la relanti, tot se opreste la accelerat?

| invizita explică (pentru viotedy):

Bujia nu se uda, si dupa ce il incalzesc se opreste cad vreau sa-l accelerez

| viotedy a răspuns (pentru invizita):

Desfa un pic surubul de jos de la carburator sa vezi daca curge benzina pe furtunas, poate nu-i vine benzina.asta atunci cand se opreste.

| invizita explică (pentru viotedy):

Benzina ii vine, este posibil ca din cauza ca cititoru de magnetou ii alt model sa faca figurile astea?

| viotedy a răspuns (pentru invizita):

Daca ai multimetru poti sa-l verifici, il pui la ohmi si daca nu indica nimic nu e bun cititorul.

| invizita explică:

Cititorul e bun doar ca nu este identic cu cel original, iar motorul porneste doar ca nu pot sa-l accelerez deoarece se opreste cand incep sa-l accelerez

| invizita explică:

Buna! am inteles ca motoarele astea au ceva muzicuta si s-ar putea sa fie defecta. este posibil?