| asperger3 a întrebat:

Frâna de motor e atunci când apas pedala?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Frana de mana este atunci cand fiind intr-o anumita treapta de viteza iei piciorul de pe pedala de acceleratie, fără a scoate din viteza. Turatia motorului scade treptat si la fel si viteza ta de deplasare.

| darrio2007 a răspuns (pentru darrio2007):

Frana de motor, scuze!

| Violleta2022 a răspuns:

Frana de motor este atunci cand bagi ambreiajul intr-o treapta INFERIOARA de viteza, iar motorul pierde imediat putere, ca se formeaza frana de motor si masina incetineste.

| Frank51 a răspuns:

Este atunci cand rotile sunt cuplate la motor si nu accelerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E atunci când decelerezi

| mihaicelsfant a răspuns:

O lasi in a2a la panta si nu apesi nimic

| UnaCaldaUnaFierbinte a răspuns:

E atunci cand nu mai accelerezi, practic cand nu mai apesi nicio pedala

| asperger3 explică (pentru UnaCaldaUnaFierbinte):

Practic iau piciorul de pe aceeleratie sau frana iar masina se infraneaza singură nu? Ca si procedeul pentru acvaplanare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru asperger3):

Practic n-o mai accelezi, atât, nu te mai complica cu alte detalii