| Achim_Florin_1991 a întrebat:

Fratilor ajutati-ma sa gasesc o valva din descrierea de mai jos in Romania, sau macar sa imi spuneti sub ce denumire o pot gasi.Este o valva de refulare si totodata de control al turatiei la un compresor cu motor pe benzina honda.Este ca si un presostat.Nu stiu sub ce denumire sa il gasesc si nici unde.

https://www.amazon.com/......_sim_328_5 ie=UTF8&dpID=51u3NpsaVML&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR16 0%2C160_&psc=1&refRID=QSK35WEHEW4ND6QE1Y8R

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este o supapa de non retur care este montata intre rezervor si capul compresorului.
Aceasta goleste traseul de aer pentru a facilita plecarea compresorului cand este aer in rezervor.Cand functiona, se auzea un fâsăit scurt la oprirea compresorului.
Se poate folosi o supapa de non retur standard de la orice model de compresor cu filet de intrare 1/2 tata si si iesire mama costa cam 70 de lei.
Apoi golirea trebuie facuta cu o electrovalva comandata de presostatul care iti opreste compresorul.
Aceasta se conecteaza la supapa de non-retur cu un furtun de 6mm.
Totul costa 350 de ron plus tva si dureaza cam doua ore.
Costa cam 220 de ron electrovalva la 12v.