| beckham1 a întrebat:

FUNDA! Am un Golf 4 1.6 16v si m-ar interesa care sunt turatiile ideale ale treptelor de viteze pentru o liniuta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ChelioSsS a răspuns:

Startu pe la 3 mii ca sa nu iti patinezi pe loc si apoi pan la rosu

4 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Cauti specificatiile tehnice pentru masina si motorul tau si vezi la ce turatie ai cuplul maxim si la ce turatie ai puterea maxima! In zona dintre cuplu si putere vei simti ca accelereaza mult mai binewinking de schimbat schimbi la o turatie cat mai ridicata! Dar nu stiu ce faci tu cu un 1.6 de ala ca dupa cum a zis si VrumVrum, te iei cu astia cu logan de 1.4. sa-ti zic una dar fara suparare, eram cu volvo meu din 97, 2.0i 136 vikingi putere cu remorca dupa mine, o tona avea remorca cu tot cu incarcatura, ei bine am cam facut un golf 4 pe niste dealuri, mergea ala tare nu stiu ce, am intrat in depasire, am inceput sa ma indepartez usor usor dupa care a dat sa vina spre mine sa ma depaseasca inapoi, eu tot acceleram usor usor, il vad in oglinda ca se apropie, dau treapta inferioara, trec de pe GPL pe benzina, apas acceleratia la fund si iar a inceput sa ramana in urma laughing omule, mai bine lasa masina aia ca masina normala, nu te aventura asa cu ea, am un vecin care cand mi-am luat v40-ul si-a luat un golf 4 cu 1.6 fsi de 115 cai si tot se ridica de c*r in sus ca bulbucul lui e mai tare decat 'dricul' meu pana cand i-am aratat ce poate a mea, deci toti astia cu golf 4 va dati mari? eh?
Eu unul nu as face liniute cu a mea care cat de cat merge tare adica pot prinde 210 lejer si fac suta in 9.5 secunde dar asta nu inseamna ca gata trebuie sa ma bag la liniute! A ta daca prinde suta in 11 secunde ii bun! Iti spun ca am facut si passat cu 2.0 TDI 140 cp, ala face suta in 10.2 sau 10.5 secunde nu mai stiu si are cuplu aproape dublu ca la a mea laughing acuma sa-ti mai zic ca a mea are aproape jumatate de milion de km!?! Totusi!
Lasa-ti golful, nu-l chinui cu liniutele, iti distrugi motorasul de-aiurea!

| beckham1 explică (pentru RB26DETT):

Aveam nevoie doar de informatiile cerute nu de istoricul tau. Stai linistit ca nu ma bag la racing cu ea...doar cu 2 3 tovarasi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Imi place ca gandesti la fel ca un prieten ce are Leon 1.6 16V.
Adevarul trist, e ca motoarele 1.6 16V de la VAG, abia pot face o depasire in traficul normal, la liniute te chinui cu Logan 1.2 si 1.4
Daca incepi sa te dai la liniute, sa turezi motorul ca sa cauti aia 105cp, ai sa provoci motorul sa inceapa sa-ti consume uleiul, specialitatea 16V-urilor improvizate de VW.
Daca prinzi un Logan 1. 6mpi sau un Opel 1.6 8V, ai sa urmaresti turatiile degeaba. Nu mai zic, daca ai ghinion sa fie si 16V, cele mentionate, ca deja ai sa strigi ca nu e fair play.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru o liniuta? Pana la rosu, lol.