| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Daca circul cu masina pe o strada cu viteza a 3a sau a 4a si iar in capatul acesteia este o intersectie cu stop sau cedeaza trecerea si ma aproprii de aceasta...pt a incetinii sau a oprii apas ambreiajul, scot din viteza si o duc in viteza 1 si in acelasi timp apas usor frana pana la oprire, nu?

8 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Este greşită tehnica. Corect este să accelerezi, înainte de viraj tragi frâna de mână şi tragi tare de volan în direcţia dorită.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai sa faci asta ai toate sansele sa strici cutia de viteze. Treapta I se foloseste doar la plecarea de pe loc

| anonimg a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ajungi la treapta 1 de viteza; depinde de vizibilitatea in intersectie daca este doar cedeaza trecerea.
Dar daca este stop, faci extact cum ai scris: "apas ambreiajul, scot din viteza si o duc in viteza 1 si in acelasi timp apas usor frana pana la oprire".

Pe langa accelerometru, la bordul masinii se afla si un turometru. Acesta este pus tocmai pentru ca soferul sa poata cunoaste turatia motorului pentru ca sa stie cand sa schimbe treptele de viteza. (Soferii cu experienta nu mai au nevoie de turometru pentru a schimba viteza).

| OldSoul a răspuns:

Cand te apropii de intersectie apesi pe ambreaj,(eventual poti scoate si din viteza) in acel timp apesi si frana astfel incat sa ajungi lejer si in siguranta pana in zona in care ai vizibilitate si sa te asiguri, apoi daca esti inca in deplasare bagi viteza a2-a si continui deplasarea, sau daca deja esti oprit bagi treapta intai si pleci depe loc.
Treapta 1 se foloseste doar la plecare de pe loc.

| AFR81 a răspuns:

Nu chiar. Daca continui sa te deplasezi (nu sunt masini, pietoni si ai doar "Cedeaza"), atunci apesi pe ambreiaj, tii din frana si dai in a doua viteza pentru o mai buna manevrabilitate. Daca esti nevoit sa opresti (ai "Stop", pietoni sau sunt masini in intersectie), atunci apesi pe ambreiaj si pe frana si dai in viteza 1 dupa ce te-ai oprit pentru ca va trebui sa pornesti de pe loc. Banuiesc ca esti inscris la o scoala. Intreaba-ti instructorul de fiecare data cand ai o neclaritate. Pentru asta e platit.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu mai merge pana la intersectie. Opreste la prima scoala.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu. Apesi pe frana si cand simti ca motorul si-a pierdut cuplul si nu mai poate inainta in frana de motor fara sa tremure (asta se intampla pe la 25-30 km/h in functie de treapta si motorizare) calci ambreiajul si :

- Daca ai semnul stop sau intersectia este fara vizibilitate din cauza masinilor parcate scoti masina din viteze si o opresti definitiv in punctul unde ai vizibilitatea maxima, te asiguri din ambele parti si patrunzi in intersectie daca este libera.
- Daca ai cedeaza trecerea si ai si vizibilitate in intersectie, te asiguri din mers, cuplezi treapta a II-a (eu le fac pe amandoua deodata) dai drumul usor la ambreiaj si incepi sa calci acelaratia patrunzand in intersectie numai dupa ce simti ca ai cuplat deja masina in treapta a II-a. Niciodata sa nu patrunzi in intersectie cu transmisia decuplata!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand vrei sa incetinesti sau sa te opresti se apasa doar frana.
Cand masina abia mai ruleaza si mai are putin pana se opreste abia atunci se apasa ambreiajul.
Cu timpul ai sa te obisnuiesti. Masina franeaza mult mai bine fara sa calci ambreiajul.