| gtr2rr3 a întrebat:

FUNDA! Salut! Care masina dintre Opel Vectra C Facelift si Vw Passat o preferat?
Am urmatoarele intrebari:
1. Care este mai usor de intretinut?
2. Care este mai luxoasa (cu dotarii mai multe)?
3. Cu un exterior, interior, design mai atragator?
4. Care este mai potrivita pentru un incepator?
5. Per total care este cea mai buna alegere?
Multumesc!

Exemple:
http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C35374762.html

http://www.autovit.ro/opel-vectra-C34290394.html

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, motorizarea de pe Passat e incredibil de proasta. Daca vrei Passat din ala, cauti 1.9 TDI, ideal de 131cp.
Passat e mai ok de incepator, ca e relativ usor de intretinut, daca nu pui la intretinere si probleme electrice pe care o sa ti le faca regulat (frana de mana in special, e electronica si e mai bine sa pui o piatra la roata decat sa risti si s-o folosesti).
Passat e o berlina de familie, se conduce la fel ca si un Golf, doar ca e mai greu de parcat, te costa intretinerea mai mult, si balanseaza mai urat.
Vectra C e o torpila pentru cei cu talpa grea. Din pacate ala e modelul de 120CP, nu trage prea frumos. Exista si 1.9 CDTI de 150CP, ala daca e intretinut cum trebuie are niste reprize in care iti taie rasuflarea. Motorul e ceva mai pretentios decat cel 1.9 de pe Passat, trebuie sa-i asiguri motorina buna si stil de sofat corespunzator, adica nu la relanti, bara la bara, prin gropi. E masina de drum lung mai mult. Piesele sunt destul de scumpe, suspensiile destul de rigide la Opel, nu e genul de masina pe care s-o conduci prin gropi.

5 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Mie personal imi place vectra

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. daca o iei sh aia care e deja mai bine intretinuta iti va fi mai usor sa o intretii pe viitor.

2. depinde de nivelul de echipare, vectra avand in vedere ca nu se mai fabrica de 6 ani deja probabil ca passatul are un avantaj

3. e subiectiv, mie imi place passatul

4. sunt la fel de mari si au cam aceleasi motoare, nu cred ca e diferenta.

5. as alega pasatul fara nicio urma de gandire

| OldSoul a răspuns:

Passatul e mai bun din toate punctele de vedere (cel putin din cele din care ai intrebat tu).
1 Fiind un model des intalnit ai posibilitatea sa o intretii cu un buget redus, iar modelul este mult mai intalnit, si sunt multe importate din Anglia deci in cazul unui accident vei gasi piese mult mai usor si mai ieftin.
2. Passatul vine standard cu mai multe optiuni decat opelul, deci e mult mai luxos.
3.Din punctul meu de vedere passatul.
4.Nu este nici o diferenta care sa te avantajeze sau dezavantajeze de celelalte.
5.Passatul.

| MariusF23 a răspuns:

La intretinere teoretic Vectra ar trebui sa fie mai ieftina, dar cum amandoua fac parte din acelasi segment, piesele sunt cam la fel de scumpe. Nu te astepta ca piesele sa aiba pret ca la logan. Parerea mea strict personala e ca Vectra bate Passat-ul la interior si exterior, la motoare intr-adevar sunt cam la fel, dar cel putin pe partea de benzina, Vectra sterge pe jos cu Passat-ul.

| andreimădă00 a răspuns:

Opelul a fost avariat (proprietarul sta in bloc cu mine).
Dar a fost avariat doar pe spate.
Dar el il are din 2010 si din cate stiu nu a avut probleme cu motorul.
Pe toti care i cunosc care au avut modelul asta de passat au avut probleme(mai ales ca e si fabricata in Spania si se vede ca nu e intretinuta) deci mai bine cauta un passat din 2004-2005 1.9TDI cu 110 cp.