| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
Suspensie Passat
Salut! Am un passat b5.5 break din 2005 cu suspensie foarte joasă/sau tasată.
Ce suspensie sa ii pun sa o ridic si sa fie mai stabilă, nici moale, dar nici rigida ca de curse. Totuși ceva mai tare.
Mulțumesc!
Ps. De preferat, nu foarte scumpa.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil ai un kit banal de suspensie "sport", adica mai scurte.
Cumpara un set de arcuri stock.
Dar in primul rand, identifica tipul arcurilor pe care il ai instalat.
Mai este si solutia inaltatoarelor, de obicei pe fata se monteaza intre flansa si rulment, pe spate sub arc, sau tot in flansa.

| OldSoul a răspuns:

Iti recomand sa folosesti telescoapele normale, asta in cazul in care sunt in stare buna (Sau KYB, daca vrei sa cumperi noi) cu arcuri Eibach pro kit.
Eu am aceeasi combinatie pe masina, ce e drept, arcurile vor lasa masina mai jos decat una cu suspensie normala, dar merita sa faci compromisul, la confort se apropie foarte mult de suspensia normala, iar aspectul, este din nou mai agresiv fata de o masina cu suspensia normala, iar stabilitatea e mult mai buna.

| gtr2rr3 explică (pentru OldSoul):

Telescoapele sunt bune
As fi pus eibach dar tocmai, ca vreau sa ridic mașina...cred ca este joasa acum ca si cum ar avea deja eibach.

| OldSoul a răspuns (pentru gtr2rr3):

Nu stiu ce sa spun, exista multe feluri de suspensii sport, nu e neaparat sa fie eibach pro kit, eibach pro kit e undeva intre o suspensie sport si o suspensie normala.
Cel putin la Audi e undeva la nivelul suspensiei de S-line (Sport de fabrica).

Insa, o poti ridica punand arcuri normale si asta este, insa, nici stabilitatea nu va mai fi aceeasi.
Eventual, daca ai curajul sa faci ceva "teste" poti sa-i pui arcuri de Audi A4, care sunt ceva mai groase, deci ar trebui sa fie putin mai stabila decat cu arcurile normale, si cel putin la fel de inalta ca de fabrica.

| gtr2rr3 explică (pentru OldSoul):

I-as pune originale de passat...dar cum este o mașină sa fie comodă la drum si suspensia este una destul de moale, imi place f mult, dar dupa cum am zis o vreau putin mai tare. Am si un focus 2 și aia mi se pare foarte ok ajustata