| gtr2rr3 a întrebat:

Funda!
Vreau o părere.

Am un Passat b5.5 facelift 2. 0tdi 136cp adica cel cu semnalizari pe oglinzi din 2004. Mașina este in mare parte full. Nu ma laud, dar una mai bine ingrijita nu am văzut, sunt mandru de ea.
Ideea ar fi sa o dau la schimb pe un Focus facelift din 2010 1. 6tdci 109cp full (exact aceleasi dotari pe care le am eu +navi) plus o mica diferența, nesemnificativă.
Chestia e ca nu prea ma trage inima, chiar daca focus e mai nou si mai modern parca passatul imi da mai multa incredere in mine, nu stiu cum sa exprim.
Ce parere aveti, merită?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Fordul ala e full cum is eu popa.Nu stiu de ce oamenii zic ca ceva e full, cand de fapt nu este asa? Cand spui full option, acea masina trebuie sa aiba pe ea tot ce era la momentu fabricarii acelei masini, toate optiunile ce se puteau pune pe o masina.Aia e masina full, sau loaded in engleza.
Acu referitor la ce spui tu, depinde ce ai tu de gand.Masina ta deja are f multi km si are si anii destui.O masina sa zic, vrei sa o vinzi mai tarziu, pe Passatu tau nu prea mai iei nimic, indiferent cit de ingrijita ar fi, adica pretu va fi f mic.Omu se uita in general daca masina merge si cati km are si ani, restul curata etc, aia se face.

2010 suna ceva mai bine, dar depinde si aici cum a fost intretinuta, mai ales ca e Ford astia fac masini slabe calitativ, mai slabe decat VW.Ai navigatie,asta nu stiu cat te ajuta,mai ales in RO unde fiecare stie orasu,nu-s in RO orase f mari gen Bucuresti sa zici am nevoie de navigatie.

Concluzia este sa stai cu raia ta de VW,asta daca stii ca e buna,merge fara probleme,stai linistit poate mai tarziu o sa apara altceva,o sa vezi tu.Dai o raie pe un junghi care nu stii exact ce probleme are ori daca are sau nu.
Ford este masina slaba,bine acum daca compari Ford cu dacia normal ca ford este f buna.
Pana la urma tu stii ce vrei, ce iti place, cel mai bine este sa iei tu o decizie, cel putin daca e bine sau rau o sa spui eu am luat decizia, decat sa spui, vai ma luai dupa nu stiu cine.