| PaunRG a întrebat:

Salutare! Am implinit varsta de 16 ani si vreau sa dau de permisul de A1 moto.Intrebarea mea este: Ce motor recomandati pentru o persoane de aproximativ 130-140kg si 185cm inaltime?
Vreau sa mentionez faptul ca sincer nu vreau sa vad raspunsuri de genul:
1.Nu ti se pare ca esti prea mic pentru motocicleta?
2.Esti prea mic pentru motocicleta.etc.
Multumesc tuturor care dau raspunsuri clare, numai bine!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

140kg duci si cu o manuala de 50cc.
Ia-ti ce motor consideri tu, ca toate rezista sub tine.
Si niciuna nu e comoda, indiferent ca ai 1.80 sau 1.50 laughing
Dupa 100km pe ele simti ca vrei la spital.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu judec nici greutatea ta nici faptul ca nu te-ai potrivi pe o astfel de motocicleta, eu doar va spun voua tinerilor sa constientizati ca este o nebunie de moment "motorul" la 16 ani in traficul actual, am vazut atatea incidente cu motociclisti cu A-ul...nu doar cu acest A1, incat eu va sfatuiesc sa va ganditi bine!
Traficul a devenit infernal de cand orice meltean poarta euro-n buzunar si poate sa isi ia oricine un cazan, de fapt stiu o multime care nu au ce manca dar au 4 masiniwinking
Nu avem in Romania sosele pentru motociclete! soselele la noi sunt mai rele decat au cei din Elvetia pe 'drumurile de tara'!

| darrio2007 a răspuns:

Esti prea mare pentru motocicletă.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu nu esti realist de cat de masiv esti la 140kg... eu ti-as recomanda sa incepi sa alergi, fiindca nu esti deloc sanatos la 16 anisori sa ai 140kg, asta inseamna obezitate morbida iar starea ta de sanatate este in pericol tot timpul.
Mai bine pune mana si slabeste, la modul cel mai sanatos, fiindca nu ai ce sofa la 140kg!
Nici macar nu vei putea trece de testul medical pentru permis, din cauza obezitatii si riscului de infarct miocardic.

| PaunRG explică (pentru Violleta2022):

Nu vreau sa te jignesc dar revin cu o intrebare:
Conduci o motocicleta? sau sa iti pun mai clar intrebarea, ai permis de motocicleta? Eu nu cred.Te rog frumos si nu numai eu nu mai raspunde la intrebari in necunostinta de cauza, eu nu am foarte multa grasime.Mai toata viata am facut sport si am o masa musculara destul de dezvoltata.Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaunRG):

Sunt adult in toata firea cu permis auto de peste 30 de ani, cu experinta de viata serioasa, si-ti spun la modul cel mai serios sa iti vezi de sanatate fiindca tu ai obezitatea morbida, odata ce ai gradul 3.
Se pare ca tu nu esti constient de starea ta grava de sanatate, si nici nu cred ca realizezi ca analizele medicale pentru permis for arata ca nu esti apt, pentru ca nu esti sanatos.
Nu stiu ce parinti ai dar eu sunt socata de lipsa lor de interes fata de tine, fata de sanatatea ta, cum te indoapa in halul asta in loc sa te duca la medic si sa te puna pe dieta sanatoasa.

| Violleta2022 a răspuns:

"acum 3 ore | PaunRG a întrebat:
Salutare! Am implinit varsta de 16 ani si vreau sa dau de permisul de A1 moto.Intrebarea mea este: Ce motor recomandati pentru o persoane de aproximativ 130-140kg si 185cm inaltime?"

Imi pare sincer rau sa-ti spun asta, dar cineva trebuie sa o faca, fiindca tu nu esti constient de cat de grava este situatia ta, avand OBEZITATE MORBIDA (grad III) la doar 16 anisori. Uite aici:
https://imgur.com/a/IifmOsw

De nu crezi, poti sa iti calculezi inca odata singur, aici, chiar pe acest site medical:

https://www.medicover.ro/calculator-imc-indice-de-masa-corporala/

https://www.medlife.ro/......-tratament

| mihai69 a răspuns:

La 130 kg la 16 ani, eu recomand călduros o bicicletă!

| darrio2007 a răspuns (pentru mihai69):

Cu șenile.

| PaunRG explică (pentru darrio2007):

Cu mama ta, sincer te-as face de toata malachia dar nu imi permite TPU

| darrio2007 a răspuns (pentru PaunRG):

Esti prost crescut. Sa te duci dupa ea, ca e moarta de 24 de ani. Daca vorbesti asa nu meriti sa ti se raspunda.
Oricum nu poti ca nu ai cu ce.

| Standt a răspuns:

Nu esti deloc mic pentru motocicleta.
La 16 ani si 140 kg iti recomand mersul pe jos. Ca sa slabesti un pic mai mult de jumatate din cat ai. Asta, pentru ca ai doar 16 ani! Si ca sa clarificam, la orice varsta 140 kg sunt mult prea multe. Deci, mers pe jos!

| OmBanal33 a răspuns:

Eventual honda 125R
Kawasaki 125
Dar da, sunt de acord cu restul, mai intai slabeste, si dupa aceea poti lua in considerare o motocicleta.

| ariel13 a răspuns:

Eu zic că pentru început să nu îți iei una exagerat de scumpă chiar dacă îți place și interesează-te ia-ți informați despre motociclete nu doar de aici.

| MarYaNM a răspuns:

La kilogramele alea iti recomand ceva de la Scania, eventual un R730.

| PaunRG explică (pentru MarYaNM):

Cu toata sinceritatea iti spun ca imi pare rau ca nu sunt genul de om care sa te boscorodeasca in ultimul hal, asta daca stii ce inseamna verbul:"a boscorodi"