| raullik007 a întrebat:

Fundita! Ford focus 2006 hatchback sau renault megane 2 berlina? Estetic, fiabilitate, confort etc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Megane 2. Pentru ca are niste motorizari foarte bune.
Focus 2006 are in special 1.6 TDCI, facut in colaborare cu Peugeot, care fac probleme daca n-au fost intretinute corespunzator. E genul de masina beton daca o iei de noua, cosmar daca o iei la mana a 2-a, mai ales acum, dupa aproape 10 ani.
Piesele sunt destul de scumpe la ambele modele, dar nu de speriat. Pretul reflecta calitatea.
In plus, pentru Ford cu greu am gasit mecanici buni, pe cand pentru Renault gasesti mai usor, fiind vorba de 'tatal' Daciei, care incepand cu Dacia Solenza, a preluat toata activitatea uzinei Dacia, si reprezentantele ei. Mai exact, cu Renault poti merge la reprezentantele Dacia, sau Nissan, fiind ale aceluiasi grup, cu aceleasi motoare si tehnologii.