| IonutMadalin1 a întrebat:

Renault Megane 2 1.6 16v, Ford Mondeo mk3 2.0tdci,Ford Focus 1. 8tdci sau Wv Golf 1. 9Tdi 90cp(ALH)? in 3000e?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic Focus 1.8 TDDI/TDCI.
Pentru ca e masina mare, confortabila, economica, fiabila, trage bine, iar cu banii te incadrezi foarte bine, cumparand una neinmatriculata (1400-1800e din targ de la noi), mergi tu si o inmatriculezi, si ai masina pe numele tau, nerulata RO.
La Megane am inspectat si eu piata, pana pe la 3500e nu gasesti unul ok pe benzina, sau gasesti dar nu are taxa platita, si pe deasupra mai e si trantit prin gropile noastre romanesti, de nou.
Focus e o varianta mai "romaneasca" de a-ti lua masina buna.

10 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ford Focus. Dar nu te astepta la cine stie ce... 3000 de euro este cam putin. O masina cu adevarat intretinuta, care sa nu aiba peste 7-8 ani de zile vechime, cu serviceul facut la reprezentanta si cu piese originale nu prea gasesti sub 5000 E. Masinile mai vechi de 10 ani creaza deja probleme, indiferent de marca.

| Florian20405 a răspuns:

Salut! Daca nu ne-am uita la suma,cred cu totii ca dintre toate mentionate mai sus am alege Golful,deoarece numai trebuie sa mentionez aspectele foarte ok la aceasta masina, dar mentionez un lucru, ca sa ai orice masina in stare buna, nu trebuie sa fii "cioban" cu ea.
Exceptand golful, care cu tot cu inmatriculare unul bun te duce undeva la 4000 si un pic, a doua varianta ca si fiabilitate da, este folcusul, chiar daca este mai mic decat mondeo 2.0 tdci, este mult mai fiabil, si puterile sunt relativ aceleasi.
Megane dupa mine iese din discutie, cu toate ca la aspect este aproape cea mai frumoasa dintre toate de mai sus.
Bafta! big grin

| IonutMadalin1 explică (pentru Florian20405):

Dar de ce Megane iese din discutie?

| Florian20405 a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Pentru ca Un mondeo, un focus este mai bun de aceea.Dar știi cum, nu te ca*i in gustul omului, daca iți place megane, ia-ți megane

| ƘЭлT a răspuns:

Renault Megane zic eu.Ca ar merita si 100% gasesti in 2000e

| Andrei_Pop_1999 a răspuns:

Salut eu as recomanda un bmw 320i 6 pistoane cele mai cautate an 1999 150 cp motor 1991 cm gasesti an Germania la 700e 800 euro

| IonutMadalin1 explică (pentru Andrei_Pop_1999):

Si daca imi pica pompa sau injectoarele prietene?

| MariusF23 a răspuns (pentru IonutMadalin1):

Adevarul e ca nu prea are ce sa pice la ele, sunt masini bune. Acuma depinde de la cine cumperi BMW-ul. Eu iti recomand Renault Megane, e super ok ca si costuri de intretinere, consum si calitate.

| Andrei_Pop_1999 a răspuns:

Ionut ia-ti bmw 320i 6 pistuane sunt tari 150 cp motorul 1991 cm confortabil stati 5 fara probleme al aduci u din Germania la 700 euro e unul acolo si iesi ieftin parerea mea si eu am un bmw 320i 6 pistoane nu e ala din poza ala ai alu varumiu si ai bun ce ti-am zis se merita al iei la 700 euro al aduci u din Germania si gata sti un lucru

| Andrei_Pop_1999 a răspuns:

Tatal meu la masina nuastra e din anul 1999 anul si merge de rupe e pe benzina da acuma este lovita