| luciancbr a întrebat:

Salut.doresc da imi cumpăr o mașină și am nevoie de câteva sfaturi/păreri. Bugetul e de 7000-7500€ maxim. Momentan ma gândesc sa aleg dintre citroen c4, renault megane 3 sau ford focus (toate din2010 cu motor de 1.6 ) care credeți ca ar fi cea mai bună? (consum, fiabilitate, etc... ) multumesc mult

7 răspunsuri:
| vlad93fcv a răspuns:

Salut! Incep prin ati explica unele lucruri.Cei drept de C4 nu stiu nimic, deci nu ma pot pronunta.In ceea ce priveste Megane 3, anul trecut pe vremea asta voiam sa-mi cumpar aceeasi masina dar un bun prieten care lucreaza la un dealer Renault m-a sfatuit sa nu fac aceasta alegere din pricina pieselor mult prea scumpe.O masina romaneasca ar fi o alegere buna, dar inclinand la faptul ca esti un tanar de pana in 25 de ani(ca si mine) nu e o masina de tine.Eu pana la urma am ales un Ford Focus 2008 (Break din pacate) 1.6 TDCi 90cp.Pe 1 feb face 1 anisor de cand e la mine si pot sa spun ca sunt extrem de multumit de ea.Nu i-am schimbat decat consumabilele obligatorii si motorina cat cuprinde (cu un consum de 4.3 l/100 km extraurban).La bugetul tau iti gasesti lejer un hatchback cu foarte multe dotari (chiar si a mea are pilot automat, dublu climatronic, etc la 5500€).Eu am ales diesel deoarece fac peste 20k km pe an. Daca nu conduci atat de mult te sfatuiesc si la un 1.6 benzina 100 cp happy Multa bafta si mergi pe incredere pe Focus, daca vrei imi poti lasa mesaj pe privat sa ma ti la curent cu cautarea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mai avea si varianta unui golf sau poate un seat leon. avand in vedere ca masinile sunt din 2010 nu cred ca se pune problema care e mai fiabila sau nu ca la urma urmei sunt masini aproape noi, conteaza care a fost intretinuta mai bine in anii astia

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Eu iti recomand un Passat, sau un Golf 5 daca tot ai un asemenea buget, merita!

| hummmer a răspuns:

Dacă îmi permiţi, eu(nu tu)mi-aş lua una românească în banii ăştia.Garanţie 5 ani,piese gârlă,motoare decente şi de generaţie nouă, consum acceptabil.
Tu, dacă tot vrei, un Focus, nu se compară cu celelalte două preferate.

| Barbu_Florinel_1993 a răspuns (pentru hummmer):

Logan sau renault= masini de ***. par ele asa faine dar cand ti se strica cv la ele
este foarte scump reparatu

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Eu as merge pe Megane 3 sau Ford Focus.

| luciancbr explică:

Masina o caut pe siteurile frantuzesti pentru ca stau in franta.am gasit cateva... de exemplu : http://www.leboncoin.fr/voitures/565800647.htm?ca=12_s
sau http://www.leboncoin.fr/voitures/575759032.htm?ca=12_s... O sa mai astept o luna doua sa vad cum o sa fie preturile si ce modele o sa mai apara la vanzare. sper sa fac alegerea buna.