| anonim_4396 a întrebat:

Hatckback-urile astea sunt bune la capitolul siguranta? Ford Focus, Skoda Fabia, Golf 4, Golf 5. Mersi.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Kickstart a răspuns:

Buna,
eu detin un Ford mondeo hatckback din 2001 si din puncul meu de vedere este o masina destul de buna. Pe zapada nu face figuri, are stabilitate destul de buna, derapeaza doar cand am viteza peste 60 km/h (acum depinde daca ii inghetata zapada sau ii polei). Skoda Fabia si Golf 4 respectiv 5 sunt masini "broscute" care sunt usoare si derapeaza repede pe zapada. La capitolu siguranta la accidente masinile mici nu sunt asa rezistente(am intrat int-ru stalp de telegraf cu un Opel Corsa avand viteza sub 10km/h si am avut geanta indoita, a trebuit revopsita o parte din masina si bara din spate ca, cu aia am dat am inlocuit-o cu una noua). La Ford nu am avut accidente si nici nu doresc dar zic ca ii destul de rezistenta. Vrei o masina rezistenta la accidente? Iati un Volvo ca sunt cele mai sigure masini doar ca trebuie sa ai si buzunar destul de gros pentru un Volvo. Sper sa te fi ajutat. O zi placuta sa ai!