| undo a întrebat:

Urmeaza sa imi cumpar un autoturism, intre skoda fabia si ford focus, pentru ce ati opta?

15 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Fiecare au avantaje si dezavantaje, daca vrei pareri arunca o privire aici:

http://www.clubford.ro/viewtopic.php?f=53&t=63246

http://www.automarket.ro/......-5406.html

http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t304174.html

Apoi din punct de vedere tehnic te poti uita pe aici: http://www.carbuyersinfo.co.uk/......estate.htm

Daca vrei o comparatie personala:
Ford Focus
+ tinuta de drum ( suspensie independenta spate )
+clasa compacta ( superioara Fabiei - supermini )
+ 4 stele EuroNcap
- an de achizitie la acelasi pret ( 2001-2003 de la ford este cam la acelasi pret cu Fabia 2004-2006)
Skoda Fabia
+ nu are cine stie ce probleme de fiabilitate
+mai usor de manevrat/parcat prin oras ( asta nu e neaparat un avantaj. dar poate fi momentan pentru un incepator depinde cui ii este destinata masina)
+ an de achizitie mai bun
+ 4 stele EuroNcap

Eu unu as opta pentru Ford desii are un cost de intretinere ceva mai mare dar este mai buna ca masina!

| cossmy a răspuns:

Clar ford focus!

| heddy10 a răspuns:

Ford Focus. Masinile ford sunt foarte fiabile, de exemplu Ford Mondeo, a fost aleasa masina anului 2009.

| KenzOOOXdX a răspuns:

Ford focus

| Denise_3997 a răspuns:

Ford Focus

| ElShaarawy a răspuns:

Ford Focus dar daca nu poti sa iei o Skoda Octavia... sunt super masinilewinking

| Florian20405 a răspuns:

Fabia.E mult peste focus parerea mea.Detin si eu fabia.Am mers si cu focus si nu prea e cine stie ce.Chiar daca e un pic mai mica fabia este mult mai ok.Acum depinde si de gustul tau.Eu prefer o masina cu motor puternic, consum mic, confortabila la drum lung. Fabia le are aceste calitati mai ales fiabilitatea.
La fabia daca-ti iei 1.9 tdi nu ai treaba cu ea, consum mic si puternica la fel si la 1, 4 16v 101 cp big grin.Bafta in alegere!

| aLeXsNs a răspuns:

Eu azi mi-am luat un ford focus, si am avut si o skoda fabia si este o diferenta foarte mare.
ford focus - demaraj puternic, daca e disel cat mai bun, si n-am ce sa zic, este o marca foarte buna mai ales decat skoda
skoda - un consum mai mic.
ford focus cu sigurantawinking

| GoldDust a răspuns:

Clar ford focus!

| Petcovici_Cata_1986 a răspuns:

Un prieten de-al meu are skoda felicia de vanzare consuma 6 litri la suta de km are motor de 1600 cmc are aer conditionat si merge foarte bine acum nu stiu daca iti place skoda felicia. Numarul lui de tel este 0737571265 si adresa de mess este dumitrupetcovici ca sa iti trimita poze cu masina.

Răspuns utilizator avertizat
| b3atrice24 a răspuns:

Ford focus.mult mai sigurwinking, usor de intretinut si designul e mult mai dragut.
Un prieten foarte bun de al meu a avut un Ford Focus...pur si simplu am adorat masina aia.E minunata.Dar in ce priveste consumul pff nu stiu ce sa zic...mai bine cumparati un Audi A4 2.0 (chiar si la mana a doua) e mult mai bun de cat Skoda si Ford la un loc (mai ales in privinta consumului)winking
Asta e sfatul unei fete.nu stiu cat de mult te-am convins, dar dintre cele doua as alege Focus tongue

| raduraduuu a răspuns:

Ford focus este o mașină frumoasa dar ca si calitate de departe skoda.

| Denii10 a răspuns:

Ford focus

| Ginaaa a răspuns:

Ford focus.