| SimpluAndrei a întrebat:

Hay TPU as vrea sa cumpar(familia mea ar vrea) un Renault Espace Grand 2.2 dCi Privilege ideea e ca vrem sa il luam din Germania (Autoscout24.de) sa zicem ca o sa il cumparam dar pe langa pretul de 1000 euro (atat cere proprietarul) mai trebuie sa platesc ceva taxe? Daca da pe la ce pret ar ajunge masina (1000 euro)+taxe? Sau ce masini de acest gen recomandati? Nu as vrea gen Fiat Ducato Renault Master Peugeot Boxer sau ceva de genul masini mnai mici suntem mici producatori masini gen Fiat Ducato sau masina prezentata de mine mai sus

Răspuns Câştigător
| Braunion a răspuns:

Tu te iei dupa ce zice vanzatorul? Trebuuie facut dest drive si verificata la mecanicwinking Vanzatorul vrea sa-si vanda marfa nu sa-ti dea tie ce e mai bun (d-aia ii face reclama)

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa mai trebuiasca sa platesti pentru inmatriculare si circulatie mai multe: timbrul de mediu, inspectia la RAR, asigurarea RCA, placutele de inmatriculare, rovinieta si impozitul pe fractiunea de an.
Cea mai mare valoare o are timbrul de mediu si aceasta valoare o poti calcula folosind calculatorul ANAF. Toate celelalte pot fi cca 1.000 lei.

| SimpluAndrei explică (pentru Ioandelasal):

RAR-ul si RCA-ul nu sunt cine stie ce aprox 1000 lei dar stiu ca inmatricularea te omoara

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa platesti taxa de timbru in functie de motorul masnii, de norma de poluare si de vechime.

daca cere 1000E inseamna ca e destul de veche, motorul e maricel deci probabil taxa te ajunge cam cat masina.

| SimpluAndrei explică (pentru suntserios):

Nu este are 100.003 km condusi si e fabricata dupa 2000

| suntserios a răspuns (pentru SimpluAndrei):

Daca e fabricata prin 2000-2001 si e euro III ajunge taxa cam 1300e, mai mult decat masina.

| AgathaRo a răspuns:

Un sfat prietenesc care pot sa ti-l ofer este sa nu cumperi Espace, sunt foarte proaste acele modele de masini.

| SimpluAndrei explică (pentru AgathaRo):

OK nu Espace dar un Ford Galaxy?

| AgathaRo a răspuns (pentru SimpluAndrei):

Nu poti compara Ford cu Renault. Seful lui fratele meu a avut Espace 1 si 2, 2-ul era ca un tonomat in care tot baga bani.

| SimpluAndrei explică (pentru AgathaRo):

Bine de stiut

| Braunion a răspuns:

Ce masina e aia pe care dai 1000 Euro? Pana si la remat iti dau aia 1500... Cum puteti sa credeti ca o masina (si de familie pe deasupra) poate costa cat un televizor, si sa mai si mearga? Nu vi se aprinde un beculet in cap? E clar ca buna ziua ca masina aia a avut o problema grava (cum ar fi un accident frontal) si acum o da sa scape de ea.

| SimpluAndrei explică (pentru Braunion):

Pai da dar din poze si din descriere reiese ca masina e impecabila si in stare perfecta de functionare

| SimpluAndrei explică (pentru Braunion):

Da am luat in considerare asta si de-asta trimitem pe cineva sa vada despre ce e vorba

| Braunion a răspuns (pentru SimpluAndrei):

Tu te iei dupa ce zice vanzatorul? Trebuuie facut dest drive si verificata la mecanicwinking Vanzatorul vrea sa-si vanda marfa nu sa-ti dea tie ce e mai bun (d-aia ii face reclama)

| SimpluAndrei explică:

Dar in Craiova este un Auto-market second hand inmatriculate imi puteti da mai multe detalii?

| Dny_Dani_1996 a răspuns:

Pai la 1000 E nu se merita dupa parerea mea straight face
Te costa mai mult taxa de prima imatriculare drumul si numerele provizori de D + alte chichite.