| Liviu321 a întrebat:

Ce masina ma sfatuiti sa mi iau pana in 3000 euro? As dori o masina care sa nu consume foarte mult dar sa nu fie nici la piese prea scumpa. Eu m as fi orientat spre un Golf4, Skoda Fabia, Opel Astra, Renault Megane din 2003 pana in prezent ca an de fabricatie. As vrea o masina ceva mai mare adica nu polo ori Fiat sau Citroen mi se par prea mici. Si bineinteles as dori o masina care sa ne cat de cat bine la femei in banii astia. Ce ma sfatuiti sa aleg?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Skoda Fabia e tot aia cu Polo, pe care nu-l vrei.
Pentru consum redus si masina mare, ai doua variante, diesel sau benzina + gpl.
Masina diesel la buget de 3000e, in 70% din cazuri, va fi o mortaciune cu peste 500. 000km, accidentata de vreo doua ori, cu rupturi in scaune si toate colturile roase.
Varianta pe care as alege-o eu, pentru o masina de iesit si prin oras (la "femei"), ar fi un Renault Megane 1.6 16V sau 1.8 16V, plus instalatie GPL secventiala omologata (vreo 500e te costa).
E ceva mai scumpa la intretinere, dar e o masina misto. Fata de Golf 4 sau Fabia e nava spatiala.
Daca ti se pare prea complicat, ia-ti un Golf 4 TDI sau SDI. Desi mie nu imi plac, pentru ca:
-stau in ea la fel de prost ca in Dacia 1310
-toate au aceleasi 4 dotari, din care nu mai functioneaza decat geamurile si inchiderea
-au o suspensie foarte reusita, ieftina la intretinere, dar daca uiti ca esti cu un VW si intri mai tare intr-o curba, se comporta ca un scuter descentrat
-motoarele sunt batrane si alergate, in fiecare an ai cate o piesa de inlocuit/rectificat
-orice taran care se respecta, are de mult un Golf 4 in curte, alaturi de tractor, caruta, si cele 3 custi cu pasari
-cand mergi cu un Golf 4 la mall, trebuie sa-ti pui coordonatele locului de parcare pe GPS ca sa-ti gasesti masina, altfel va trebui sa o cauti jumatate de zi, parcarile fiind pline peste tot de Volkswagen-uri identice de la distanta, toate cu aceleasi 4 culori. Jumatate stock, jumatate cu geamuri fumurii, antena de statie si paravanturi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Iti zic si tie ce i-am zis si celuilalt cu buget ca al tau : 3000 de euro este foarte putin pentru o masina de marca, rezistenta si fiabila. Tot ce gasesti in bugetul asta sunt niste fiare vechi si de demult care necesita intruna interventii, care mananca ulei si scot fum ca mocanita. Daca vrei o masina de marca recunoscuta (vw, skoda, toyota, etc) trebuie sa fii pregatit sa scoti din buzunar ceva bani. Chiar si pentru masinile low cost (cum sunt Opiel si Dacia) vei da mai mult de 3000 de euro, asta daca vrei sa si mergi cu ele si nu doar sa te uiti la ele in parcare.
Mai strange vreo 2000 de euro daca vrei masina si nu aragaz pe 4 roti.

| TeckTonik997 a răspuns:

Meganu'l din cate stiu eu consuma cam mult si sa nu iti iei Skoda pentru ca are preturi foarte mari la piese...

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Renault Megane, 1.6 16v.1.5 dci sau 1.9 dci. Toate au un consum mic, sunt masini fiabile, putin mai scumpe la piese decat VW.dar stii ca ai o masina mai unica ...Cum spunea si Vrumvrum. golf 4 au toti taranii.nu prea mai gasesti golf 4 cu km reali pentru ca, alaturi de astra g, sunt cele mai "hackerite "masini `....km dati inapoi. reparatii facute sa tina pana se termina tranzactia, in fiecare an trebuie sa inlocuiesti cate ceva,
Pe cand la megane.ai un design frumos, motoare fiabile.cum spune mecanicul meu "Reno-ul e masina mai scumpa la piese, dar ai pus piesa si uiti de reparatii, nu mai ai treaba."
Deci.Reno megane!winking