| anonim_4396 a întrebat:

Hei, as dori sa cumpar un VW Polo 1.4. Benzina din 2005. Problema este ca nu stiu daca esti ok, avand in vedere ca are 252.000 km. Multumesc*

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ai un scaner de buzunar scanezi masina si vezi daca are ceva probleme.In rest o masina merge si un milion de km si mai mult si pe benzina.Am citit acu un an un american a dat petrecere ca a facut masina lui un milion de mile deci 1, 6 milioane de km fara sa schimbe motoru.Deci o masina daca este intretinuta merge mult si bine. Daca nu te pricepi la masini trebuie sa mergi cu cineva care este mai priceput, eventual cum am spus sa scanezi masina.Nu stiu daca vinzatoru iti lasa masina sa o duci la service, dar si aia este o idee buna. Daca nu tio da atunci inseamna ca masina are ceva probleme.Deci tu ii spui din start uite vreau sa duc masina la service sa o verific, daca accepta atunci e ok daca nu cauti alta.Dar cel mai bun ar fi sa ai un scaner din asta simplu del tii in palma, scanezi masina pe loc in 2 minute si stii daca are probleme, daca vanzatoru a resetata calculatoru daca a scos bateria sau mai stiu eu cea facut.De km la bord nu stiu cum poti verifica, nu stiu in RO cum se face inspctia tehnica, dar daca la inspectia tehnica se ia km din bord atunci ai putea afla, desi nu stiu daca in RO aia au un sistem de date la care sa aiba aces fiecare service sa poata verifica.Dar poti intreba daca duci masina la service daca ei au date despre asa ceva.Deci de km nu stiu sa spun cum e, dar poti tu sa intrebi. Daca nu ai scaner sau pe cineva cunsocut ramane doar sa verifici la service masina, dar ce te faci daca e sa verifici stiu si eu N masini? Pai ce faci te apuci sa platesti stiu si eu citi bani asa aiurea.Ca na poati verifca masina si sa nu te intelegi la pret sau stiu si eu sa aiba probleme si sa no vrei, atunci trebuie sa cauti alta si tot asa, ca urmare ce faci dai banii la service pe verificari? Naspa, deci bun ar fi sa ai un scaner de asta de buzunar, costa cam 40-50 de dolari pe ebay, dar probabil daca esti femeie nu ai ce face tu cu scaneru.

| OldSoul a răspuns:

Find pe benzina nu te duce mai mult de 300. 000km, cel putin daca nu au fost facute pana acum reparatii la motor.
Acum depinde cum vrei sa o iei, motorul poate merge si 400. 000km, asa cum e, dar asteaptate sa consume serios ulei.

| Natasaaa a răspuns (pentru OldSoul):

Multumesc mult. eu sunt la prima mea masina, desi nu prea ma pricep asa foarte mult, stiu ca peste 250.000 nu este foarte ok.

| OldSoul a răspuns (pentru Natasaaa):

Mai bine cauta o Skoda fabia, poate gasesti una pana in 150. 000km, arata si bine parerea mea, iar daca e si intretinuta e exact ce trebuie.

| Natasaaa a răspuns (pentru OldSoul):

Daa, skoda fabia e ok, e micuta, exact ce vreau eu. O sa ma uit dupa una. Mersi mult

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu este ok.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Macar ai certitudinea ca nu s-a umblat la km.
Masina face 500.000 fara mari batai de cap.

| Natasaaa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Mersi, unii zic ca deja la 300.000 nu mai poti face nimic cu masina.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Natasaaa):

Daca motorul trage, nu face fum albastru, nu patineaza ambreiajul este ok.
Km sunt relativi.
Una e sa-i faci cu viteza a 5-a pe autostrada alta cu a doua pe un drum de tara.

| jon987654321 a răspuns:

O duci la un service, oameni vor face verificari daca iti da un raspyns pozitiv o cumperi daca iti da un raspuns negativ ramane la alegerea ta...o masina sau orice alt vehicul daca a fost ingrijita si schimbat ce trebuie la timp nu conteaza cati km are.(km normali vorbind)

| Natasaaa a răspuns (pentru jon987654321):

Multumesc mult, cred ca da, serviciul pare o idee buna