| Deyu0713 a întrebat:

Hei happy. Deci am o Skoda Fabia din 2007. Acum 2-3 ani i-am schimbat bateria, o baterie Varta, care am inteles ca este una dintre cele mai bune. Anul trecut i-am facut distributia si mecanicii de acolo cred ca au umblat la ea pentru ca bornele nu erau stranse cum trebuie. Atunci i-am strans bornele si am incarcat-o, toate au fost bune si frumoase...pana acum. De cand a dat fricul ca lumea, adica de vreo cateva saptamani, am probleme cu bateria. Se tot descarca si trebuie sa le tot cer la vecini sa imi dea curent. Azi am cerut curent de la un vecin si am stat si am lasat-o tot cate 5 minute sa se incarce, banuiesc ca era suficient, si am incercat de mai multe ori si nu a vrut. Care credeti ca e problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifici in primul rand incarcarea masinii. Cu motorul pornit ar trebui sa ajunga la 14.4v. Daca nu ajunge macar peste 14v, ai probleme cu incarcarea.
Eu sunt insa de parere ca ai un consumator, adica ceva ramane pornit/alimentat si iti consuma curent cand e parcata masina. Cel mai des se intampla asta de la:
-bec portbagaj ramas aprins
-alarma defecta
-radio montat de carpaci.
Dar se poate sa-ti descarce bateria si "din proprie initiativa", avand in vedere ca Skoda e un produs VAG, care nu prea le au cu "firele" (asta e mai mult cu dedicatie big grin ).
In concluzie, verifica incarcarea, daca e buna lasa masina cu borna demontata si vezi daca mai ai probleme. Daca dupa ce sta cu borna demontata porneste bine, ceva iti fura curent. Daca nu porneste nici asa, e bateria proasta.

1 răspuns:
| express11 a răspuns:

Mai are apa in ea? daca nu ii mai pui.apa distilata.