| Mkeynes a întrebat:

Hei prieteni, m-am decis sa imi cumpar nissan qashqai motor 1.6 diesel.
Faza e ca masina e imensa.
Dar ma imtreb oare nu e prea mic motorul? Si ce parere aveti de piese si rezistenta?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oamenii abereaza pe aici.

Detin de 5 ani un Qashqai.
Masina doar pare mare. În realitate e usoara si are dimensiunile unui golf.
Detin motorul de 1.6 benzina care e intr-adevar ceva mai sprinten decat 1. 6 diesel insa are cuplu mult mai mic si crede ma nu am avut nici cea mai mica problemă cu el, am condus si 1. 5dci de la Nissan. Si ala mi se părea suficient pentru masina.

Nu ai decat sa favi un test drive si te convingi singur.

| Mkeynes explică (pentru suntserios):

As vrea sa imi i au macar un nisan din anul 2010 sau 2011 si are cam 80.000 mile
Din Anglia asta inseamna cam 100 si cv de mii de km
Faza e ca am sa ma uit dupa ceva cu mile mai putine

| suntserios a răspuns (pentru Mkeynes):

80k mile inseamna de fapt cam 130k km
Dar in fine nu asta e problema.
Daca vrei modelul ala dintre 2010-2014 vezi ca ala are si motorul de 2. 0dci daca iti e ca 1.6 e prea putin.

| Mkeynes explică (pentru suntserios):

Stiu dar aici in Anglia astia sunt nebuni
Cu cat e motorul mai mare cu atat e mai scump
Si eu am permis de 7 luni
Si ma rupe la asigurare

| Daniel323 a răspuns:

Cand o sa te depaseasca loganurile o sa-ti para rau.

| suntserios a răspuns (pentru Daniel323):

Hmm, Logan, cel mai puternic motor 220nm cuplu.
Qashqai motorul de 1.6 diesel 320nm cuplu. Diferenta de greutate cam 150kg.

Logan, 1.5 dci, 0-100declarat 11.8
Qashqai 1.6 diesel 0-100declarat 9.8.

Mai explica odata cum o sa il depaseasca Loganul...

| Daniel323 a răspuns (pentru suntserios):

Pe hartie.
Pe strada este putin diferit.

| suntserios a răspuns (pentru Daniel323):

Corect. Pe strada Loganul are probleme ceva mai mari

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Alege altceva clar! e motorul mult prea mic in general, dar pe o carcasă asa mare...

| Mkeynes explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Faza e ca am citit pe net
Si spune ca e resusit 130 caii putere

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns (pentru Mkeynes):

Poate la turiștii mari ai căii aia, în mod normal nu o sa tragă prea tare

| suntserios a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Ai condus masina sa iti dai cu parerea? Nu de alta, dar sunt proprietar de Qashqai si ce zici tu e chiar fals.masina nu e nicidecum mare iar dieselul ala de 1.6 are cuplu suficient.

| Uvox a răspuns (pentru Mkeynes):

Este acelasi motor ca pe Megane 3, cel de 130 cai si 320Nm. Un motor foarte fiabil si potent.
Este posibil ca un stresat cu Logan sa plece primul de la semafor dar cam atat.
Oricum, masina nu este pentru liniuțe.

| Mkeynes explică (pentru Uvox):

Da adevar mersi