| atleticu97 a întrebat:

Am o problema la masina la radio cd.Cand ascult radio nu prinde bine frecventa adica, daca sunt in afara orasului nu prea mai prinde posturi radio si nu stiu ce sa fac ca antena care de deasupra am schimbat-o si degeaba doar firul care face legatura dintre antena si radio nu lam schimbat. Oare e de la fir? Mentionez ca radioul este Kenwood MP6090R

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Scurt circuit sau intrerupere pe traseul antenei. Se poate verifica cand ai aceasta problema inlocuind antena cu un fir de cupru introdus in mufa de antena ( pe mijlocul acesteia si fara sa faca contact cu masa acesteia ). Daca semnalul creste este de vina traseul antenei, daca nu - este de vina receptorul. Verifica mai intai daca nu este dotat cu atenuator electronic pentru receptie apropiata ( ceva de genul local FM sau DX ). Pentru receptie slaba folosesti DX in acest caz.

| georgiocool a răspuns:

Salut este posibil sa fie din fir sau poate prin spate la radio sa fie ceva scapat sau sa fie vreun fir sau mufa defecta