| raulcristian25 a întrebat:

Salut, mi-am cumpărat zilele acestea un modulator FM deoarece mașina mea nu are Bluetooth și doresc să ascult muzica preferată de mine și nu doar ce merge la radio. Am montat modulatorul, am setat radioul la aceeași frecvență cu gadgetul și merge să pun muzică, tot. Modulatorul este modelul PNI 250 Valentine. Problema mea este că după ce pun muzica, se aude în mașină vreo 10 secunde, după care radioul mută frecvența singur. Pur și simplu sare de pe frecvența modulatorului și muzica nu se mai aude, cu toate că videoclipul rulează în continuare. Am salvat frecvența pe un canal ca să nu stau de fiecare dată să caut. Totul este ca la carte, dar radioul meu mută frecvența din 5 în 5 secunde și nu pot asculta muzica. Menționez că mașina nu are antenă, deși avea, ea a fost furată. O să pun una nouă zilele acestea. Nu știu ce să mai fac, vă solicit ajutorul, sugestii. Poate ați mai pățit. Modulatorul este bun, se aude bine, cuplează Bluetooth-ul pe telefon, muzica merge perfect, până decide radioul meu să mute frecvența... Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara antena, radioul n-are cu ce "prinde" undele electromagnetice ale modulatorului.
Daca nivelul semnalului unui post de radio este slab, atunci radioul incepe sa caute un alt post, mai "inteligibil".

Monteaza antena si problema va fi rezolvata.

| raulcristian25 explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc, m-am gândit și eu la asta, sper să fie bine după ce montez antena.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa dezactivezi AF sau TP de la radio, ca sa nu mai mute frecventa singur.