| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, am o problema la masina( vw golf 5, 2005) închiderea centralizată nu funcționează, merge doar sa o deschid, dar de închis nu, nu merge nici din butoanele din interior, și nici cu cheia, se Închide doar ușa de la șofer, iar in mașina sta aprins martorul de ușa deschisă!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La un service auto, cu un tester conectat la computerul mașinii poate vedea unde este eroarea, siguranță arsă eventual! Sau dacă totul e ok, cheia electronică a mașinii nu mai este recunoscută de mașină când se dă comanda de închidere!
De, ce să facem, vrem mașini de fițe, de ultima generație, trebuie să le suportăm și "toanele" electronice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o problema similara la un citroen, se blocau toate usile din telecomanda sau butonul din interior, cu exceptia usii dreapta fata. Cand se bloca, cand nu. Tragand de usa dreapta fata de deblocau si celelalte. Ducand masina la un electrician auto, acesta a descoperit ca problema a fost modulul bsi - calculatorul de bord (asa are denumirea la citroen/peugeot), si s-a rezolvat. Am dat un search pe google pe google iar pentru vw aparent se cheama modul ecu, sau pur si simplu calculator de bord pentru vw golf. Nu are rost sa comanzi asa de capul tau, poate fi altceva desigur, dar cel mai sigur, mergi cu masina la un electrician auto.

| Magaforce32434 a răspuns:

Buna, poti sa verifici cablurile care se duc in portiera, sa nu fie rupte
Dar mai bine mergi la un service autorizat sa verifice ei
Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos
Succes!