| SweetbutPsychoGirl a întrebat:

Cum iti poti da seama daca la masina ta este ambreiajul pe ducă?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sau zgaltaie masina la plecarea de pe loc + schimbat viteze

| sierra1 a răspuns:

Ochii pe turometru și vitezometru - dacă nu se mișcă sincron și proporțional, e "pe ducă"

| mihai69 a răspuns:

Se turează motorul (în cuplu, nu la ralanti!) fără ca mașina să accelereze în aceeași măsură, în plus se simte un miros puternic de ferodou încins.

| SweetbutPsychoGirl explică (pentru mihai69):

Relantiul poate sa oscileze din mai multe cauze... bujii, furtune fisurate, ambreaj, etc...happy

| mihai69 a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Cine a spus ceva de ralanti?!?
Eu vorbeam despre plecarea de pe loc, sau demarajul pentru o depășire, când schimbi viteza în treapta superioară, debreiezi și accelerezi. Ce treabă are ralantiul aici?!?

| wj a răspuns:

Poate patina..adica tu accelerezi si masina pleaca asa, agale..chestie ce lasa un miros de ambreiaj ars. big grin
Pedala de ambreaj prinde doar/spre poizitia sus.

Alexandra, oare ce pot sa am la masina, daca atund cand ii dau talpa se intinde greu desi inainte rupea asfaltul sub ea. Motor de 2.5, 175 cai, cutie automata. ( si este ca scoate si fum cand ii dau pana in 4500 rpm...)

| SweetbutPsychoGirl explică (pentru wj):

E diesel sau benzina?