| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, golf 5( 2005, 1.9) am o mică problema cu uleiul și antigelul, trebuie sa le completez pe ambele cam după 2-3 săptămâni, unde țin mașina nu se vede nici picături de antigel nici de ulei, îmi poate spune cineva care este problema?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- exprimă in km
- ce cantitate trebuie să completezi pentru fiecare?

| OldSoul a răspuns:

Posibilitati sunt multe.
Ar trebui sa mergi la un mecanic, sa dea scutul jos, si sa vada pe unde exista scurgeri, eventual sa stearga scurgerile actuale, si sa mergi din nou la el dupa un timp pentru a verifica daca au aparut altele si respectiv pe unde.
Doar in felul acesta iti poti da seama exact pe unde se pierde uleiul si antigelul.

| xerxes1 a răspuns:

Odata cu trecerea anilor garniturile incep sa piarda.Antigelul care scapa pe la vreo garnitura se evapora in timpul mersului iar uleiul il papa pe la turbina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 - 3 săptămâni nu spun nimic. Km parcurși? La 13 ani de la data fabricației cred că este necesară o RK: consumă ulei! Cantitatea de antigel completată presupun că este de ordinul până 100 ml. Se poate să se prelingă pe la conexiuni și se evaporă în timp.