| Adex12k a întrebat:

Salut! De curand am observat ca mașina imi pierde antigel, destul de mult. Urme nu se văd pe nicăieri, nu picura sub ea, in ulei nu am observat sa il bage( pe capacul de la ulei nu e spuma nu nimic, nici pe joja), mașina trage perfect, fara nicio problemă, nu scoate fum pe țeavă.Azi am observat ca vasul de antigel e puțin fisurat in partea de sus, aproape de capac( nu e fisurat la linia aceea de max, e mai sus). E posibil ca din cauza fisurii aceleia sa piardă antigelul? Nu stiu, ceva din cauza presiunii poate.
Masina e un Passat Cc 2010 2.0 170hp
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, poți pierde prin fisură, lichidul in instalație e sub presiune și prin urmare, e firesc

| relian a răspuns:

Daca este crapat ce spui, pe acolo se evapora apa, deci schimba vasul, acolo apa este fierbinte, deci nu vezi urme pentru ca se evapora iesind pe acolo.

| DonMoldo a răspuns:

Genul acesta de probleme le adresezi la un mecanic, service.

| Mitzupitzu a răspuns:

Schimba garnitura de la chiuloasa.