| EmilTraian95 a întrebat:

Hei TPU vreau sa imi iau o masina dar vreau una cu consum redus pe.care sa o tunez apoi. Ce.masini cu consum redus cunoasteti? (Carorerie berlina )

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Logan 1.4 mpi, Golf 4 TDI (putere cat mai mica, ideal cel ALH de 90 CP), Skoda Octavia 1.9 TDI, Opel Vectra B 1.7 TD (motor isuzu), Opel Astra G 1.2, Ford Focus 1.8 TDDI. Loganul 1.4 desi nu pare e foarte economic, are consumul sub 8% in oras, si in jur de 5% la drum intins, iar puterea e foarte ok, are 75cp, suficienti pentru greutatea lui. Singura problema e stabilitatea, iti recomand jante putin mai late si un kit de arcuri+amortizoare sport din start, suspensia stock e de-a dreptul periculoasa, nu poti controla masina peste 120 la ora, faci o depasire si pierzi controlul cand intri inapoi in banda.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masiniile vechi nu au consum redus, astea noi iesite din 2012 inainte care vin cu sistem ecologic, hibride sau cele pe curent. Consumul intre cele de benzina si motorina e la fel. Numai ca la pret costa ceva 15.000 - 30.000€

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mgtow):

A venit si expertul. Probabil de pe youtube ai tu experienta asta. Ai habar cat consuma un golf 2 1.6 TD? Iti spun eu, am scos sub 4% in oras, dar nu in aglomeratie. Stii cat consuma un golf 4 TDI din 98 mixt? Tot eu iti spun, 5%. Stii cat consuma un golf 4 TDI variant din 2003? 7% mixt! Majoritatea motoarelor de generatie noua sunt rateuri tehnologice, putere mica si implicit consum marit, trebuie sa mergi "talpa" ca sa tii pasul cu traficul. Renault are motoare economice, dar iti dau batai de cap. A. Si nu ma lua cu puterea din datele date de producator, cuplul e undeva dupa limitare, iar lag-ul la accelerare e de 2 semafoare.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Te cam inseli omule, o masina mai veche din 2008 in anii precedenti consuma vreo 9 litri la oras si 6-7 litri la drum lung. Nu imi veni mie cu youtube si minuni inventate de tine, pentru ca noile masini chiar daca sunt scumpe implinesc standardele europene cu un consum atat in oras cat si la drum lung de 5 - 6l per 100 km si poluarea se reduce. Strainii incep sa le cumpere dar in Romania pana se ajunge acolo mai e cale lunga.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Un motor adevarat trebuie sa aiba macar 4 pistoane si macar 1.5 cm3. Motoarele de 0.9 tCE 90 cp (de la Renault) mi se par cele mai mari gunoaie existente pe piata si se aud ca niste aspiratoare. De la Renault e ok dCI-ul de 90 de cai care este si pe Mercedes clasa A. Dar are capacitate cilindrica de 1.5 cmc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asa este, motoarele mici nu sunt de luat in seama. Am condus un logan 1.2 si era gunoi. Insa motorul de 1.4 mpi e ok pentru un logan, cel de 1.6 mpi deja e placut de condus. DCI-urile nu prea ma mai incanta, au consumul mic dar sunt cam slabe ca motoare, apar multe probleme (turbina, injectoare si curele rupte). Motoarele astea mici sunt pentru pensionarii care inca mai cred ca motorul mic si turometrul sub 2000 sunt calea spre un consum scazut.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Adevaru e ca daca nu fortezi masina nici nu consumi mult. Daca schimbi treptele batraneste si mergi constant o sa scoti niste consumuri traznet si cu 0.9 tCE sau 1.2. Dar mie personal nu-mi plac motoarele mici (mult zgomot pentru nimic)
Vad ca acum toata lumea a trecut la Common Rail, nu mai e renault singura marca care face motoare diesel cu injectie directa. Din 2010 a trecut si grupul Audi-VAG

| paulmicutz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Te inseli am vazut la masini cu motoare mari niste consumuri neinsemnate.

| e36 a răspuns (pentru mgtow):

Unde ai învăţat toate astea? Din NFS? Apucă-te de şah.

| e36 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

În sfârşit, cineva care ştie câte ceva despre maşini. Nu atotştiutorii ca ''Şofer'', care se bagă în seamă aiurea. Continuă tot aşa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru paulmicutz):

Eu nu stiu ce ai inteles tu din ce am scris eu...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru e36):

Stiu din cazuri reale, ca de ceva ani stau cu nasu-n motoare si pe sub masini de cate ori am ocazia, desi am renuntat la ideea de a fi mecanic, m-am facut tinichigiu, dar tot ma trezesc facand lucrari de mecanic, pana la urma cred ca o sa le combin...
Spre deosebire de altii, eu intai am pus mana, am ascultat si am privit pe altii, apoi am deschis gura, sa zic ca stiu ceva. Si unde nu stiu prefer sa dau inapoi, decat sa inventez sau sa preiau prostiile altora.
Problema e ca cei care stiu multe tac, nu vor ca altii sa fure meseria de la ei, si asa se trezesc vorbind astia ca Şofer, care cred ca daca au categoria C si sunt considerati profesionisti (in conducere), au si experienta necesara pentru a-i sfatui pe altii. Iar la alte intrebari spune ca el merge cu bicicleta prin oras, nu-i trebuie masina. Cum p*** mea sa vorbesti de consumul urban al masinilor, cand tu inca umbli cu bicla? Sunt soferi de ani buni (exemplu taica-miu), care pur si simplu nu au cum sa calculeze consumul urban, ca face 2-3000km pe an, aproape toti in afara localitatii. Ah, si e sofer profesionist, a facut scoala aproape un an in armata, dar chiar si la Daciile vechi din familie, tot eu sunt mai mecanic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O jetta diesel
o octavia diesel
logan

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

@Şofer, care s-a bagat in discutie si nu face fata, asa ca mi-a dat ignore: Nene. Am o Dacie 1310 TLX din 1988, cu motorul muci (se aprinde becul la ulei dupa 40 km) si imi consuma 5.5% la drum intins, cu pasageri! 6-7% afara e un consum ENORM, vino cu cazuri concrete. Am avut o skoda din 98, motor 1.6 8v, 75 cp. In oras consuma 9, ca era motor mult prea slab pentru caroseria aia, dar la drum intins consuma sub 6%. Sa-mi arati si mie un diesel sub 2000 cmc care consuma 6-7% la drum intins, eu cu care am mers consuma 5%, chiar sub.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dacia Logan Diesel de pe taxi.

| Maioru a răspuns:

Un vw Golf 4, o skoda Fabia, un opel Corsa, in general o masina tinereasca asa ca pentru tine.Nu stiu ce buget ai alocat dar astea pe care ti le-am recomandat nu sar de 3000 euro

| e36 a răspuns:

Consum foarte redus are passatul intermediar 1.9 tdi. oraş are maxim 5%. 3-4 pe afară. Anii de fabricaţie ale acestor maşini : 90-99

| Nicu20005 a răspuns:

Eu zic un renault megane (berlina) consuma ff putin dar are si motor foarte mic

| Nicu20005 a răspuns (pentru Nicu20005):

Si poti sa te informezi mai bine de pe autovit, sunt o gramada de masini la mana a doua, da la dacia logan pana la maybach si lamborghini

| Drxx_Mihai_1990 a răspuns:

Vw golf 4 1.4 benzina sau 1.9 tdi
Skoda fabia 1.4 benzina sau 1.9 (recoamand 1.9 tdi)
vw polo 9n 1.4 benzina
ford focus 1.9 tdi
audi a 4 b6 1.9 tdi
opel astra H 1.9 tdi
iti recomand pe toate dar cel mai mult mi-a placut skoda fabia 1.9 tdi e puternica>viteza si e o masina fiabila!
Funda?

| claudia5fabules a răspuns:

Un consum bun e 5 in afara orasului si 7 in oras. Tine cont de asta cand analizezi anunturile de vanzare; vezi ca daca proprietarul si-a recuperat taxa de timbru trebuie s-o platesti iar; pentru asta ai calculator gratuit pe http://static.anaf.ro/......_2014.html vezi ca trebuie sa ii iei si rca, iti recomand inca un calculator gratuit de la un broker de renume: http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php deci pe langa consum si pret de achizitie trebuie sa mai tii cont si de alte taxe, inclusiv costul de tuning.

| iulyanyan a răspuns:

Depinde cati bani ai, eu iti recomand BMW 320d din 2004 motor de 2000cm3, 150cp si are consum de 4, 5l la 100km

| teiutzu333 a răspuns:

Vw Golf 4, dar sa fie TDI, are consumul foarte, foarte bun si pretul e accesibil.