| anonim_4396 a întrebat:

Ce masina cu consum redus de combustibil imi recomandati?

21 răspunsuri:
| lifeForJesus a răspuns:

Orice masina cu motor mic! big grin

| lifeForJesus a răspuns:

Evita masinile franceze(renault, peugeot, citroen) piesele sunt foarte scumpe, orienteazate catre masinile germane...ieftine si bune, si au piese ieftine! ipdg @ unde ai vazut tu masina mica cu motor mare...normal ca conteaza marimea masini, e mai usoara= consum mai mic!

| sagetarius a răspuns:

Tico

| alex_7264 a răspuns:

Matiz sau opel corsa. 1. 3 cdti varianta aia.tongue

kratos
| kratos a răspuns:

Volswagen Golf, Polo.

| florinel_8849 a răspuns:

Lastun

| gambler a răspuns:

Opel Corsa sau Agila, depinde de buget, stiu ca Agila consuma undeva la 3l/100 si Corsa cu 0, 5l-1l mai mult.

| astertix09 a răspuns:

Uite aici o baza de date care are niste filtre foarte utile, dupa consum, dupa pret, etc.
http://www.autonovo.ro/

| kenzo007 a răspuns:

Renault Symbol pe motorina sau o Skoda fabia de 1, 2 benzinahappy

| jo_7646 a răspuns:

Cele micutze!

| alex555 a răspuns:

Matizul

| ioana_9061 a răspuns:

Renault megane clasic motor de 1, 9(motorina) si matiz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mic consum pe care l-am vazut acum a fost la un megan 2 motor 1. 5 benzina...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza maimea masinii, conteaza motoru, un diesel e perfect daca vrei un consum mic...renault scenic 2 1. 5 diesel q 100 cp scoate 4. 5-5% in afara localitatii q aeru conditionat oprit si q 90 la ora (la 80 km/h scotea 4. 2%)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce de pareri din povesti!
Mondeo 2. 0 l motorina 7, 2 consum in Bucuresti
Astra 1. 6 l benzina 10, 5 consum in Bucuresti ( masina de serviciu)
Focus 1. 6 benzina 9. o consum in Bucuresti

Astea sint consumurile cu cele trei masini ale mele ...de unde si de ce spuneti voi ca masinile mici consuma putin... voi stiti! Poate in afara orasului dar si acolo eu merg cu Mondeo cu 5. 1 l /100km daca nu depasesc 140 km /h...

In concluzie, nu tot ce este mic inseamna consum redus!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O masina cu motor pe benzina, pe care sa montezi instalatie gpl.
Pretul unui litru de gpl este la jumatate, consumul.la fel ca pe benzina, daca este montata si reglata corect instalatia.
http://www.ultragaz.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ford Fiesta, 1. 3, benzina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Opel astra cu motor de 1, 7diesel incarcat din Italia pana in Romania cu viteza de 140-150 am avut un consum de 5jumate

| P3TR3 a răspuns:

Salut...am 15 ani si nu ma pricep asa bine la masini, dar, spre deosebire de altii de aici care au masini laughing
Deci..sa va surprind pe toti : Cea mai economica masina este opel ampera. Consuma doar 1.2l / 100 km big grin deci, faceti un compromis si vedeti...desigur,e si destul de scumpa --> 40.000 euro, dar o gasesti undeva la 4.500-5.000 euro second hand happy

| ice a răspuns:

Opel astra 1. 3 Diesel, vw polo 1. 2 bezina!

| csikibotond94 a răspuns:

Eu recomand Opel Tigra. Pentru ca pentru caii lui consuma foarte putin deoarece ii usoara(950 kg.)