| 3243F6 a întrebat:

Hei,
Un curier de cate ori face plinul la masina intr-o luna? Benzina este platita de firma?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Face plinul de cate ori este nevoie, in functie de distanta parcursa.
Masina este a firmei de curierat, astfel ca si benzina o plateste tot firma.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De unde sa stim? Poate intr-o luna are mai putine colete, in alta mai multe. O luna este de 28 de zile, alta de 30 sau 31.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde! Daca curierul este PFA si este masina lui, benzina, serviciul si alimentarea sunt problema lui, putand sa deconteze totul cand face raportarea lunara sau trimestriala la contabil si la taxe.
Daca curierul este angajat pe masina firmei, atunci alimentarea cu benzina si service-ul masinii sunt suportate de firma care l-a angajat si care este propietara masinii, curierul fiind obligat sa completeze foarte meticulos o foaie de parcurs cu kilometrii efectuati de la o locatie la alta, asa cum are de dus pachetele.
Ai facut drumuri private pentru tine, atunci trebuiesc mentionate in foaia de parcurs si platite din buzunar.