| Florinna a întrebat:

Help! am o intrebare pentru cei care stiu...azi mergand cu scooterul a inceput sa mearga cam rau.asa ca si cum ar fi fost infundat ceva filtru si nu tragea bine benzina... apoi dupa ceva timp a inceput sa iasa scantei din toba! care ar putea fi cauza?

6 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Poate nu iti arde bine benzina. Cel mai bine este sa o duci la un mecanic sa vada daca ai amestecul de benzina si aer corect. Ca din cauza asta iti da rateuri in toba. Adica scoate niste sunete ciudate. Eu cred ca ai amestecul prea bogat in benzina si din cauza asta nu poate sa o arda bine si ii da drumul in toba unde arde si din cauza asta iti scoate scantei.

| sorin a răspuns:

Uita te la bujie curat o cat mai ai timp si nu iei foc pe scuter)))

| VladDu a răspuns:

Se poate fi avut gunoi in benzina; dar scantei nu stiu de la ce ar putea sa facastraight face, poate ti-a bagat cineva un gunoi in toba sau ceva.

| Florinna explică:

Era bujia! mersi

| mircea a răspuns:

Cred ca ai "prajit" segmentii pistonului. ai mai curatat filtru de benzina si pe cel de aer in ultima luna? fuga la mecanic. urgent! da, sa fie mecanic, mecanic nu din ala care pune suruburile cu ciocanul... sau vreun priceput de vecin.

| rousela a răspuns:

Sa stricat