| Panteraa a întrebat:

Daca fac scoala de soferi in timp ce am si scoala normala ma incurca tare? Pot pune orele de traseu in functie de cum pot eu? Si in cat timp se face scoala? Asta daca iau din prima, bineinteles.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orele ti le pui cum vrei tu. o sa ai nevoie de ceva zile libere sa iti faci vizita medicala / cazier si pentru examen. Scoala in sine ar trebui sa dureze cam o luna apoi depinde cum te programareaza la examene

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orele de conducere le stabiliti de comun acord. El oricum cu asta se ocupa, asta face toata ziua, deci o sa te programeze in functie de timpul tau disponibil.
Eu am facut scoala de soferi tot asa, in timpul liceului, si nu m-a incurcat. Doar ca pe mine nu prea ma interesau rezultatele de la liceu.
La mine a durat sub 2 luni toata scoala de soferi. Cu tot cu examene in vreo 2 luni si 2 saptamani am luat permisul, din prima.
Daca ai profesori intelegatori la scoala, le poti spune uneori ca faci scoala de soferi, sa te amane la o ascultare daca coincide cu examenul teoretic, sa te invoiasca o ora... Nu ar trebui sa fie probleme.
Eu "mi-am luat liber" chiar 2 zile intr-a 11-a, una sa pot umbla sa-mi scot cazierul, sa platesc taxele la CEC si primarie, cealalta pentru a da examenul, pentru ca programul la birouri coincideau cu orele de la liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vorbesti cu instructorul auto, acesta iti poate programa orele de conducere in afara orelor scolare, depinde de scoala, plus ca unele scoli de soferi fac ore de conducere si Sambata.

Scoala dureaza 30 de zile, programarea insa pentru examen, poate sa fie dupa 2 saptamani ori chiar dupa 30 de zile.