| rolly_2084 a întrebat:

Hi TPU Asi dorii sa stiu daca pot pastra numerele de inmatriculare in cazul in care vand masina? Si daca da, cam ce ar trebui sa fac pentru a putea sa obtin acest drept. Multumesc ofer funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, le poti pastra, daca specifici aceasta in contractul de vanzare-cumparare.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti, trebuie sa faci o cerere la inmatriculari.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate, dar nu cunosc procedura exacta. Un prieten si-a vandut masina in alt judet, iar cumparatorul cand a inmatruculat-o a depus numerele vechi la inmatriculari la el in judet, iar din cate am inteles, acestea au ajuns la noi in judet la inmatriculari, si ar putea sa mearga acum sa inmatriculeze o alta masina cu acele numere.

| Maioru a răspuns:

Daca vinzi masina si ai numere preferentiale si vrei sa le pastrezi dupa ce faci actele de vanzare-cumparare este o rubrica in acest act unde faci aceasta notificare iar cu actele respective te prezinti la ghiseu la politie unde platesti o taxa de 10-20 ron de rezervare numar pe 1-2 ani.O copie de pe aceasta chitanta o dai noului proprietar care o prezinta la randul lui la politia din orasul de domiciliu cand se duce sa inmatriculeze masina si politia ii lasa numerele, dupa care noul proprietar ti le trimite prin curierat acasa.Cred ca te-am lamurit.