| Fechetee a întrebat:

Am o masina pe care vreau sa o dau la programul rabla. Pot pastra numerele de inmatriculare sa le pun la noua masina pe care o voi cumpara?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa parerea mea, poti solicita transferarea numarului de la vechea la noua masina.
Motivul: masina veche se radiaza din baza de date, iar numarul devine disponibil.

In tara noastra au fost, sunt si vor fi mai multe masini decat combinatiile posibile de cifre si litere, astfel la un moment se vor repeta oricum.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Bula):

Nu au cum sa se repete. Nu sunt atatea masini, de exemplu in arges de abia s-a ajuns la nr 14 aaa deci mai e mult plus cateva numere preferentiale. Sunt cam 18.000.000 de combinatii litere si cifre, nu o sa se atinga in veci acest numar de masini, si in plus nu e legal ca 2 masini sa aiba acelasi nr de inmatriculare

| Fechetee explică (pentru Mihai1810):

Dar eu vreau sa imi schimb masina si sa imi pastrez numarul pe care il am acum. cum sa fac?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Fechetee):

DA, POTI. Nu te mai lua dupa toti lesinatii astia de aici. Cand te duci cu actele masinii casate la politie s-o radiezi din circulatie spui ca vrei sa pastrezi numerele. Te pune sa platesti o taxa de rezervare si numerele nu sunt date nimanui, cand faci talon la masina noua pui numerele pe ea. Clar? Simplu.

| Fechetee explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc frumos. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Fechetee):

In plus- Cine vrea sa rezerve un nr este un site al biroului de inmatr. si vezi ce numere sunt disponibile, iti alegi nr care preferi, platesti rezervarea si masina poti lua si peste 1 an si ii pui numerele. Nu stiu cat e taxa de rezervare, banui ca nu e o avere.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Fechetee):

Te duci la inmatriculari cu dovada casarii autovehiculului pe care il detii si spui ca vrei sa pastrezi numarul actual.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da poti păstra, eu am gasit acest mesaj util pe un site: Dacă ai vindut masina(poate merge si la rabla asta nu stiu) si vrei sa ti păstrezi numerele de inmatriculare, le poti păstra, trebuie doar sa specifici pe contractul de vinzare, sa bifezi la doresc sa mi pastrez numerele, de inmatriculare, si noul proprietar al masinii o va inmatricula cu numere roșii, iar daca i ti cumperi intre timp altă masină, poti folosii aceleasi numere care le aveai pe aceasta, asta e valabil in cazul vinzarii masinii, la proiectul rabla nu stiu cum procedezi, poti intreba la politie. o seara bună.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se poate. Faci programare la serviciul de inmatriculari, in prima faza pentru radierea masinii vechi. Duci numerele si actele masinii (alaturi de adeverinta de distrugere, certificat, cerere si ce mai trebuie la dosar), si platesti o taxa de rezervare a numerelor, pentru 30 de zile, daca nu ma insel. Pastrezi chitanta.
Cand te duci cu actele pentru inmatricularea noii masini, dai o copie dupa chitanta rezervarii, si vei primi numerele inapoi, iar actele noii masini vor fi inregistrate pe acel numar.
Am facut ceva inmatriculari la viata mea, se poate 100%.

| BJK1903 a răspuns:

Serios? Numerele de inmatriculare sunt doar pentru o masina(nu pentru 2, 3, etc) pentru ca atunci cand ai dus-o la DRPCIV a fost trecuta in calculator si acolo scrie toate detaliile despre masina pe care o ai cu nr de inmatriculare. Cand iti cumperi o alta masina te duci din nou frumos la DRPCIV si o inmatriculezi. Sper ca te-am ajutat.

| Fechetee explică (pentru BJK1903):

Si daca o vand? si celui care o cumpara ii zic sa isi puna alte numere si alea le pastrez pentru noua mea masina. asa se poate?

| Fechetee explică (pentru BJK1903):

Si daca o vand si ii spun cumparatorului sa isi puna alte numere? asa se poate? ca sa imi raman mie numerele care le am acum si sa le pun la noua masina

| suntserios a răspuns (pentru BJK1903):

Altul care nu stie ce zice. Nu mai dati sfaturi daca nu suteti pe subiect

| Mary012 a răspuns:

Nu vad de ce nu ai putea sa le opresti.

| Akkerman a răspuns:

An nici un caz. Toate datele despre masina ta sunt anregistrate pe numarul tau. Adica culoarea masinii, marca masinii, stapanul masinii, puterea motorului, marca motorului etc. toate datele despre tehnica si despre masina ta sunt inregistrate pe numar. Daca politia te prinde la un control si vede ca masina nu iti apartine, atunci ai mari probleme, amezi etc. O sa creada ca ai furat masina. De aceea, ai nevoie de un numar nou, acesta il i-ai de la politie. Iar numarul vechi al sterge politia din baza de date si il distrug. O sa trebuiasca sa dai explicatii de ce vrei sa-ti schimbi motorul, ca de nu poti avea amenta si mari probleme.

| Fechetee explică (pentru Akkerman):

Nu am inteles nimic. adica daca vreau sa imi schimb masina nu pot pe masina noua sa mut numerele de pe cea veche?

| suntserios a răspuns (pentru Akkerman):

Stai jos ai 4. Daca nu stii nimic nu mai da sfaturi.

In momentul in care radiezi o masina iti poti pastra numerele. Platesti o taxa sa le rezervi si la urmatoarea masina ceri numerele rezervate. Merge si in cazul transcrierii atunci cand noul propietar e obligat sa schimbe numerele si merge si cand casezi masina care oricum e radiata de tot din circulatie

| Akkerman a răspuns (pentru Fechetee):

Nu ai voie sa muti numarul de pe masina veche pe masina noua.
Acesta este inregistrat cu toate datele despre masina cea veche.

| suntserios a răspuns (pentru Akkerman):

Si insisti cu raspunsul de 2 lei