| iccecrim a întrebat:

Http://i784.photobucket.com/......41e639.png Ma ajutati, va rog, explicati-mi. Eu am raspuns 2 (adica autoturismul verde trebuie sa cedeze trecerea). Pe cand, raspunsul corect este 1, cel alb ar trebui sa cedeze. De ce?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Capitolul IV
REGULI PENTRU CIRCULATIA VEHICULELOR

Sectiunea 1

39.
pct 3

" La preselectarea concomitenta, conducatorul de vehicul trebuie sa cedeze trecerea vehiculului care circula in aceeasi directie si se afla pe banda din dreapta. "

deci albul trebuie sa cedeze

| iccecrim explică (pentru suntserios):

Ti-as da funda, dar nu pot. multumesc.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

E foarte simplu, la schimbarea benzilor, se acordă prioritatea de dreapta, deci, autoturismul verde are prioritate față de cel alb.

| MariusF23 a răspuns:

Tind sa cred ca este vorba despre prioritatea de dreapta.

| MariusF23 a răspuns:

E ca si cum ar fi o intersectie de 2 drumuri cu aceeasi prioritate. Ala care vine din dreapta are prioritate.

| BogdanAD a răspuns:

Nu merge link-ul ca te-as ajuta.

| BogdanAD a răspuns:

Alta idee in afara de prioritate de dreapta nu am, desi nu e prea logic